Wydarzenia
Uprzejmie informujemy, że Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim w związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym oraz w trosce o bezpieczeństwo czytelników i bibliotekarzy, w porozumieniu z Burmistrzem Kalisza Pomorskiego i po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, przygotowuje się do bezpiecznego udostępniania zbiorów. Przewidywany termin otwarcia biblioteki w dn. 25 maja 2020 r.
O nowych sposobach korzystania z zasobów biblioteki, poinformujemy Państwa już wkrótce.
W dn. 25 lutego 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem na warsztat klubowiczki wzięły dwie jakże różne powieści. Pierwszą z nich był utwór Hanny Dikty pt. „To nie może być prawda”, drugą powieść Olgi Rudnickiej pt. „Cichy wielbiciel”.
Tegoroczne obchody 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski, rozpoczęły się uroczystym apelem pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, w którym uczestniczyły władze samorządowe Kalisza Pomorskiego, delegacje kaliskich jednostek i instytucji, harcerze, mieszkańcy oraz Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy wystawiony przez 2 Brygadę Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.
Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim przedstawia Multimedialną Mapę Kalisza Pomorskiego dostępną na stronie Biblioteki w zakładce Plan Miasta lub pod linkiem http://www.kalisz-pom.pl/unity/ Wraz z wersją współczesną mapy prezentujemy również jej wersje historyczną, która ukazuje nasze miasto przed rokiem 1945. Zamierzamy systematycznie rozwijać aplikację dodając do niej nowe lokalizacje, treści i materiały multimedialne.
W dn. 28 stycznia 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim klubowiczki omawiały powieść Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Już na samym początku spotkania klubowiczki wyjaśniły, iż znając wcześniejsze dzieła autorki spodziewały się trudniejszej lektury, bardziej zawiłej i wymagającej. Tymczasem warsztatowy utwór jawił się nam jako lekki thriller z kryminalną intrygą, w którym pisarka jawnie demonstruje swe poglądy na życie w symbiozie z naturą. Pomimo faktu, iż Tokarczuk podejmuje mocny temat w obronie zwierząt, to jednak utwór dla czytelnika stanowi lekturę lekką, a nawet przyjemną. Powieść to ważny głos w obronie natury, próba zwrócenia uwagi na dbałość o środowisko i poszanowanie praw zwierząt. Utwór jest napisany z dużą subtelnością i wyczuciem, którego – jak się wydaje – główną rolą jest uświadamianie społeczeństwa.