Wydarzenia
Z promocją wystawy „Krzyże i kapliczki przydrożne jako element identyfikacji społecznej i kulturowej na Pomorzu Zachodnim” dotarliśmy nawet do Dziennego Domu „Senior+”. Dnia 2 lipca 2020 r., czyli na dzień naszego wystąpienia, przygotowaliśmy wystawę w formie zdalnej, gdzie narrację prowadził Marcin Kolobius, fragment powieści opowiadający o Kapliczkach Maryjnych na Podlasiu oraz tytułem wstępu – proweniencję kapliczek. Marcin Kolobius przybliżył zjawisko małej architektury sakralnej i omówił jej poszczególne funkcje, zaś Urszula Miłoszewska odczytała fragment powieści Iwony Menzel i przybliżyła genezę kapliczek. Warto podkreślić, iż kapliczki i krzyże przydrożne są formą sztuki, rzeźbą w przestrzeni publicznej i wielu z nas niekiedy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego obcowania ze sztuką.
W czerwcu 2020 r. w galerii pałacowej udostępnialiśmy nietypową wystawę fotograficzną. Fotografie bowiem prezentowały obiekty kultu, które zwykle ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń oraz w miejscach po zniszczonych świątyniach.
W dn. 16 czerwca 2020 r., czyli po ponad dwumiesięcznym okresie wymuszonej izolacji, w gronie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki, ale z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa, spotkałyśmy się, by ponownie podyskutować o literaturze. Tym razem omawiałyśmy „Pocieszki” Katarzyny Grocholi, zawierające kolekcję 52 krótkich historyjek z pogranicza felietonu i literatury pięknej. Zdania o utworze były różne, od zachwytów do rozczarowania. Można domniemywać czy było to przyczyną zgoła innych oczekiwań, czy znużeniem konstrukcją książki lub liczebnością krótkich, niepowiązanych ze sobą zdarzeń.
W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.
Na Tydzień Bibliotek przygotowaliśmy dla Was, drodzy Czytelnicy, mnóstwo atrakcji. W obecnej sytuacji jednak nasze propozycje poddaliśmy weryfikacji, z części musieliśmy zupełnie zrezygnować. Był jednak pomysł na coś nowego, coś zaskakującego. Obejrzyjcie, koniecznie!
W maju 2020 r. w Galerii Pałacowej zaprezentowano wystawę malarstwa Bartłomieja Baranowskiego. Wszystkie eksponowane dzieła, a jest ich niemal dwadzieścia, układają się jakby w jedną spójną konstrukcję, niezwykle interesującą i wciągającą, która porywa od pierwszego dzieła, a każdy następny jawi się jako kontynuacja poprzedniego.
W związku z pytaniami czytelników dotyczącymi otrzymywanej informacji z systemu MAK + o konieczności zwrotu wypożyczonych książek informujemy, że z powodu zamknięcia biblioteki nie ma takiej możliwości ani konieczności. Do 1 czerwca zostaje przedłużony termin zwrotu książek i innych materiałów bibliotecznych. Opłaty za nieterminowy zwrot książek, które generuje system, nie będą naliczane od 11 marca przez okres zamknięcia Biblioteki oraz kolejne 31 dni po ich otwarciu. Jednocześnie przypominamy o możliwości korzystania z ebooków i audiobooków na platformie Legimi. Kody do platformy rozsyłamy za pośrednictwem systemów teleinformatycznych po kontakcie indywidualnym (94 361 7805 lub tel. kom. 669 752 667).