Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wydarzenia

Z radością donosimy, iż w konkursie na Wakacyjne Wyzwanie Czytelnicze zwyciężyli:

Na apel Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim przystąpiła do corocznej akcji społeczno-kulturalnej ph. „Narodowe Czytanie”. Akcja ta ma na celu propagowanie literatury narodowej poprzez wspólne, głośne czytanie, zazwyczaj obszernych jej fragmentów.

W dn. 19. sierpnia 2020 r. mieliśmy przyjemność gościć grupę mieszkańców Bornego Sulinowa, składającą się z uczestników Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunką panią Wiolettą Michalską z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. W sali rycerskiej, autor, pan Piotr Bejnarowicz, promował rowerową grę terenową pt. „Skrzacie opowieści” zachęcając do kolejnych odwiedzin gminy Kalisz Pomorski szlakiem wyznaczonym w książce. Jeden egzemplarz publikacji, opatrzony autografem autora, osobiście wręczył opiekunce grupy z zachętą na wyprawę śladem legend Kalisza Pomorskiego, po czym kreślił dedykacje na egzemplarzach uczestników wycieczki.

W dn. 18. sierpnia 2020 r. po raz kolejny spotkałyśmy się w gronie klubowiczek, by tym razem uwagę poświęcić czterem opowiadaniom Erica E. Schmitta, zawartym w zbiorze pt. „Trucicielka”. Nim jednak przystąpiłyśmy do omawiania lektury, przeprowadziłyśmy ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację. Pierwsze z ćwiczeń polegało na zapamiętaniu nazw owoców/miast/kolorów spośród dziesięciu dowolnych wyrazów, a następnie – po ich powtórnym odczytaniu – zapamiętaniu wszystkich. Kolejne ćwiczenie polegało na wyszukaniu i podliczeniu liter B/K spośród ciągu liter i cyfr. Trening mózgu i wykonywanie ćwiczeń usprawniających pamięć i koncentrację, wydaje się być nieunikniony w czasach, gdy w chaosie wszelakich informacji społeczeństwa informacyjnego coraz częściej rozpraszamy uwagę na rzeczy nieistotne zapominając o sprawach najważniejszych.

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Dnia 30.07.2020 r. Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim odwiedził o. dr Eligiusz Dymowski, franciszkanin, wykładowca teologii pastoralnej, poeta i krytyk literacki.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Dziś znana jest pod nazwą "Cudu nad Wisłą". Bitwa ta położyła podwaliny pod niepodległość Polski, ale także przyczyniła się do ochrony Europy Zachodniej przed czerwoną falą bolszewizmu.

W strugach deszczu odbył się pałacowy wyścig rodzinny przygotowany przez pracowników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Pomimo, iż pogoda nie dopisała, na starcie stawiły się wszystkie zapowiedziane wcześniej zespoły. Wyścig rodzinny obejmował grę drużynową, przy czym każdą drużynę stanowiło czterech członków jednej rodziny, chętnych zmierzyć się z wyzwaniem mimo nieustannie, i ku złości organizatorów, a może także graczy (?), padającego deszczu na głowę.

W dn. 7. lipca 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiliśmy powieść  obyczajową Iwony Menzel pt. „Szeptucha”. Autorka na kartach powieści nakreśliła obraz malowniczego zakątka Polski – Podlasia, gdzie bocian kroczy z godnością do stawu, a na jego widok drą się oburzone żaby, gdzie pieją koguty, konie Wawrzyńca rżą na łące, kot leniwie wyleguje się na przypiecku, a pies kładzie mokrą mordę na kolanach. Menzel nakreśliła swój świat. Świat, który dobrze poznała i pokochała, pełen nadbiebrzańskich bagien spowitych mgłą magii i tajemnicy. W takiej scenerii umieściła swych bohaterów, i tych pozytywnych, i negatywnych. Było ich tak wielu, wszak bohater zbiorowy, których indywidualnie traktować było nie sposób. Musnęliśmy jednak kreacje Oleny i Wawrzyńca, gdy burzliwą dyskusję wzbudziło pytanie o jego propozycję (matrymonialną, czy biznesową?).

Jak przyciągnąć opornych Panów do biblioteki, a gdy już się tam znajdą – jakie rozszerzyć ich literackie horyzonty? Rozmawialiśmy o tym podczas warsztatów zorganizowanych dla bibliotekarzy i bibliotekarek  z terenu powiatu drawskiego w ramach projektu „Nie tylko bibliotekarz…”

Strona: 1 ... 17 18 19 20 21 ... 69

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek