Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Żywa lekcja przyrody z Dawidem Karasiewiczem

Tydzień Bibliotek obfitował nam w wiele atrakcji. Podróżowaliśmy wirtualnie, podziwialiśmy, ale także mieliśmy okazję się czegoś nauczyć, czegoś doświadczyć. Temu właśnie służyła żywa lekcja przyrody, na której poznaliśmy gatunki sów i mogliśmy porozmawiać z ich hodowcą i pasjonatem, panem Dawidem Karasiewiczem.

 

Ptaki drapieżne od wieków fascynowały człowieka, jednak podglądanie  ich w przyrodzie często bywa niełatwe. Szczególnie w przypadku bardzo ostrożnych i wyposażonych w świetny wzrok  drapieżców.  Obserwowanie tych pięknych ptaków wymaga dużej wiedzy na temat ich biologii, zachowania i zwyczajów. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość oglądania ich praktycznie „na wyciągnięcie ręki”, dzięki żywej lekcji przyrody, która odbyła się 10 maja w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Warsztaty miały na celu przekazanie dzieciom wiedzy na temat ptaków drapieżnych, ukazanie ich piękna, uzmysłowienie roli jaką spełniają w przyrodzie oraz rozbudzenie ciekawości przyrodniczej. Hodowca zaprezentował i opisał bardzo dokładnie cechy fizjologiczne (szleja, oczy, słuch, upierzenie, wielkość) oraz zachowanie w środowisku naturalnym sóweczki, pójdźki, płomykówki, puszczyka i puchacza. Wszystkie stworzenia z gromady sowy prezentujące inny gatunek, inny wygląd, inną wielkość, lecz często oznaczające się takimi samymi cechami ułatwiającymi funkcjonowanie w środowisku naturalnym: bezszelestny lot, łowienie w absolutnych ciemnościach sugerując się doskonałym słuchem.

 

Hodowca, ale również pasjonat drapieżnego ptactwa, wskazywał także na przesądy, które do dziś stygmatyzują sowy. Skąd się wzięły, co miały symbolizować i czy dzisiaj posiadają takie samo znaczenie.

 

Była to z pewnością wartościowa lekcja przyrody. Wiedza o sowach i ich zwyczajach pozostanie z nami na długo. Dziękujemy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek