Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Związek Emerytów i Rencistów Służby Więziennej O. Szczecinek w Pałacu

W dn. 23 lipca 2016 r. mieliśmy niezwykłą przyjemność zaprezentować kaliski Pałac przedstawicielom Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej. Oddział w Szczecinku. Pałac od wielu lat stanowi wyjątkową ozdobę naszej miejscowości, nie dziwi więc, że mieszkańcy okolicznych miejscowości dążą do poznania jego niezwykłych losów, a także i tajemnic. Wybudowany w XIV wieku, wielokrotnie palony i rabowany, zawsze powstawał ze zgliszcz. Dziś już nie przypomina budowli warownej, a ślady jego poprzedniej architektury zachowały się jedynie we fragmentach. Omawiając kolejne losy Pałacu opowieść swą obrazowaliśmy archiwalnymi rycinami i fotografiami.

 

Nie sposób mówić o losach Pałacu nie wspominając o historii Kalisza Pomorskiego. Ta jest równie dramatyczna. Miasto bowiem padało ofiarą częstych pożarów i walk. Po zakończeniu działań wojennych, w 1945 r., miasto zostało włączone w terytorium Polski i nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności.

 Podczas wizyty Pałacu omówiliśmy także historię kaliskiego herbu, który bezsprzecznie identyfikuje nasze miasto od 1404 r. Herb miał wówczas niewiele więcej niż 30 mm. i przedstawiał nadlatującego orła do skaczącego po murawie zająca. W pierwotnym wyrazie herbu orzeł zbliżał się do zająca głową w dół. W formie ostatecznej został wyeksponowany moment chwytania biegnącego zająca, co było możliwe poprzez odwrócenie sylwetki ptaka w ten sposób, by mógł zwierzę poderwać rozpostartymi szponami.

Jako że kaliski Pałac został w pełni zaadoptowany dla potrzeb kultury to staramy się, by Galeria Pałacowa zawsze prezentowała dorobek artystyczny.  Przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów Służb Więziennych Oddział w Szczecinku podczas swej wizyty w kaliskim Pałacu mieli okazję obejrzeć wystawę prac uczestników zajęć plastycznych i ceramicznych Złocienieckiego Ośrodka Kultury oraz stałą ekspozycję pt. „Kobieta perłą jest”, prezentującą stroje kobiece z różnych epok.  Zwiedzanie zakończyło się wspólną pamiątkową fotografią.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek