Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Zosia Burzyńska i Sebastian Rosa - wieczór poetycki z autorami Fundacji 'Noc Poetów'.

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

 


Podczas spotkania młodzi poeci zmierzyli się ze swymi słabościami, wstydem i odczytywali wybrane utwory. Zwłaszcza Pani Zofia, która odczytała wiersze w obecności rówieśników, kolegów i koleżanek z klasy. Był to przyczynek do pytania o inicjację, kiedy, gdzie po raz pierwszy autorka odczytywała swoje utwory. Zarówno wiersze Pani Zosi, jak również wiersze Pana Sebastiana, niosą ze sobą głęboki ładunek emocjonalny, dlatego bywa, ze autorom ciężko jest się "odkryć" poprzez samodzielne odczytywanie dzieł. Zdaniem poetki - zbyt szybko dorosła i doświadczyła. Pisała o tym co czuła i o tym, co myślała. Autorzy też próbowali zmierzyć się z pytaniem o podmiot liryczny w swych utworach, o wiersz internetowy, wyjaśnić czym jest dlań sztuka pisania wierszy oraz odpowiedzieć na pytania publiczności. Przybyła na spotkanie młodzież dowiedziała się, że poezję można słuchać poprzez hip-hop, jednak prowadzący i akompaniator nie szczędzili innych dygresji. Podczas wieczoru mieliśmy okazję wysłuchać utworów bądź fragmentów utworów poetyckich autorów wspieranych przez Fundację "Noc Poetów". Należy zaznaczyć, że Fundacja świadczy kompleksową pomoc debiutującym autorom z województwa zachodniopomorskiego w zakresie opracowania merytorycznego, graficznego, wydawniczego, ale również promocję autorów w instytucjach kultury        i podczas corocznej Korytowskiej Nocy Poetów.


Na zakończenie młodzi autorzy otrzymali upominek w postaci aniołka z pracowni witrażu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek