Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Ze słowem Herberta przy fontannie

W dn. 15 czerwca 2018 r. na dziedzińcu Pałacu w Kaliszu Pomorskim, przy śpiewie ptaków i szumie tryskającej wody z fontanny, bibliotekarki: Małgorzata Dziadek i Renata Szpura zaprosiły mieszkańców do wspólnego śniadania.

 

 

Owo śniadanie było wyjątkowe, bowiem zakładało czytanie przy śniadaniu i promocję twórczości Zbigniewa Herberta. Śniadanie z Herbertem przy fontannie miało na celu oddanie hołdu jednemu z najwybitniejszych poetów polskich Zbigniewowi Herbertowi w związku z mijającą w roku przyszłym 20. rocznicą jego śmierci. W uchwale Parlamentu ustanawiającej rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta napisano, iż „W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad  przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń”. W istocie, Zbigniew Herbert wprowadził do literatury polskiej wiele wartości kształtujących naszą tożsamość narodową. Przestrzegał, że: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”, toteż należy „zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”.


Każdy czytelnik otrzymał zawiniętą kartę z tekstem lub fragmentem tekstu Zbigniewa Herberta, zwiniętym w rulon i przewiązanym ozdobną szarfą. Obejmowały utwory z przekroju całego dorobku poety od debiutanckiego tomu pt. „Struna światła”, przez prozę poetycką wieszcza, aż do wierszy z ostatniego zbioru autora pt. „Epilog burzy”. Utwory, wedle życzenia przybyłych na spotkanie mieszkańców Kalisza Pomorskiego, zostały odczytane samodzielnie – cicho lub na głos, ale także odsłuchane z przygotowanych na tę okazję nagrań w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza i Gustawa Holoubka. Powoli, ku zadowoleniu przygotowujących spotkanie bibliotekarek, zebrani czytelnicy zaczęli wyrażać ukontentowanie – z piękna zaprezentowanych utworów poetyckich Zbigniewa Herberta, aż do organizacji całego spotkania/śniadania.

 

Prof. Piotr Śliwiński, polski krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, nauczyciel akademicki i profesor nauk humanistycznych twierdzi, iż „naród obojętny na słowo poety ginie, a co najmniej oddaje władzę nad sobą ludziom ponurym”. Tymczasem naród czytający poezję może być odporniejszy na obłudę, krytyczniejszy, ponieważ wymaga poważniejszego stosunku do języka, a także do siebie i do swojej tożsamości narodowej. Drodzy Czytelnicy – czytajmy poezję!

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek