Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Z wizytą u przedszkolaków

W dn. 30 listopada 2018 r. na zaproszenie wychowawczyń: Martyny Orzechowskiej i Wioletty Zarzyckiej z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim z książeczkami o misiach, z pluszowymi niedźwiadkami: Misiem Paddingtonem, Kubusiem Puchatkiem i Misiem Uszatkiem oraz z wieloma historyjkami o naszych misiowych przyjaciołach, w tym także historią powstania pluszowego misia, bawiące się dzieci odwiedziła Małgorzata Dziadek z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Pluszowego Misia uroczyście obchodzonego w Przedszkolu „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

 

Dzieciom trzy- i czteroletnim bibliotekarka przedstawiła historię starszą od najstarszych mieszkańców, historię prawdziwą, która wydarzyła się w 1902 r. Wtedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego, niewinnego niedźwiadka. Inny uczestnik polowania – Clifford Berryman, widząc niecodzienną sytuację, zobrazował ją na łamach waszyngtońskiego dziennika. Historia wzruszała najtwardsze serca Amerykanów na tyle, że już niebawem pluszowa maskotka z podobizną niedźwiadka pojawiła się na rynku i cieszyła wszystkie dzieci. Bibliotekarka na spotkanie z dziećmi włożyła misiowy kostium: misiową opaskę, łapy i kubrak, i w tym przebraniu bawiła się z przedszkolakami, tańczyła i śpiewała. Wspólny taniec do słów piosenki „Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek” była jedynie wprowadzeniem do przygotowanych na to spotkanie zabaw.

 

Starszym dzieciom, pięcio- i sześcioletnim, bibliotekarka przedstawiła historyjkę równie interesującą i zaskakującą, obrazującą powstanie europejskiego pluszowego misia, którego inicjatorem i producentem był Niemiec, Richard Steiff.

 

Wszystkim dzieciom, zarówno na pierwszym spotkaniu, jak i na drugim, bibliotekarka odczytała fragmenty książek przedstawiające perypetie milusińskich pluszaków. Dzieci najmłodsze dowiedziały się, dlaczego Miś Uszatek klapnięte uszko ma (Janczarski Cz.: „W sklepie z zabawkami”. [W:] „Miś Uszatek”. Warszawa: „Nasza Księgarnia”, 2006). Dzieci starsze wysłuchały historii Misia Paddingtona, pochodzącego z mrocznych zakątków Peru, podróżującego samotnie z Ameryki Południowej, który zapewne do dziś podróżowałby, gdyby nie spotkał Państwa Brown (Bond M.: „Paddington: historia niedźwiadka z Peru”. Kraków: „Znak”, [2009]). Bibliotekarka przybliżyła postaci literackich niedźwiadków: Misia Paddingtona, Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Opisała ich cechy charakterystyczne i wskazała, że misie te dzieci mogą oglądać na ekranach telewizorów, ale także na kartach książek. Spotkaniom towarzyszyła wystawka książek z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim przedstawiająca najciekawsze przygody literackich niedźwiadków.

 

Za wspólną zabawę, za opowieści o misiach, bibliotekarka otrzymała Album Pluszowego Misia, stanowiący zbiór własnoręcznie wykonanych przez dzieci ilustracji pluszowego misia.

 

Fotografie - Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek