Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Z misiem w przedszkolu

Jak co roku, w listopadzie, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim organizuje zajęcia z okazji Dnia Pluszowego Misia. Tak było i tym razem, kiedy to wraz z Przedszkolem Miejskim „Bajkolandia” w dn. 23 – 26 listopada 2015 r., zaprosiliśmy dzieci na cykl zajęć edukacyjnych z misiem w roli głównej. Czesław Janczarski w „Bajkach misia Uszatka”, Michael Bond w „Misiu zwanym Paddinton” oraz Alan Aleksander Milne w „Kubusiu Puchatku” stworzyli postać małego pluszowego misia, który podbił serca czytelników na całym świecie.

 

 

Istnieje zadziwiająca zgoła historia opowiadająca o narodzinach pluszowego misia, według której w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych pojechał na polowanie. W trakcie tego polowania prezydent ujrzał przerażonego, małego zwierzaka i nakazał go wypuścić na wolność. Ta historia spotkała się z wielkim zainteresowaniem społeczeństwa. Tak dużym, że kreatywny przedsiębiorca postanowił stworzyć maskotkę na podobieństwo tamtego misia.

Misie obecnie są bardzo popularne. Sympatyczne niedźwiadki są bohaterami wielu baśni i filmów animowanych, w których są najlepszymi przyjaciółmi dzieci. Nawet polska poetka, Maria Czerkawska, doceniła literackiego misia pisząc wiersz „Nie obejdzie się bez misia”.

Na zajęcia dzieci przybyły razem ze swoimi pluszakami. Zajęcia rozpoczęliśmy od przedstawienia misiów. Wszak każdy miś ma swoje imię, a najlepiej o misiach opowiadają dzieci. Opowieści tych było wiele. Spotkanie zakończyliśmy turniejem oraz zabawą z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

Pozostałe wydarzenia

W ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. zorganizowano zabawę nawiązującą do escape room pt. „Tajemniczy zamek”, w której wzięło udział 11 zawodników – uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim-  tworzących osobne 3 zespoły. Każdy zespół zmagał się z łamaniem kodów w całkowitej ciemności i samodzielnie. Zespoły podejmowały wyzwanie w innym czasie, na trasie gry nie spotkały się i nie przekazywały sobie informacji.

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek