Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Z Mikołajem przy choince

W dn. 12 grudnia 2016 r. Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim odwiedziły dzieci z grupy „Wilczki” Przedszkola „Wesołe Nutki” z Dębska. U drzwi kaliskiej książnicy dzieci powitała Pani Małgorzata Dziadek, opiekunka księgozbioru dla dzieci i młodzieży. Bibliotekarka przyodziała specjalnie na ten cel niecodzienne nakrycie głowy. Była to czapka elfa.

 

Niewiele osób kojarzy postać świętego Mikołaja z biskupem z Miry. Piękna jest historia Mikołaja, który po śmierci zamożnych rodziców rozdał ich majątek potrzebującym, a wybrany na biskupa praktykował wstawiennictwo za pokrzywdzonymi. Dziś już Mikołaj „obrósł” legendą i epos Dantego, który jako jeden z nielicznych opisywał historię biskupa z Miry, niewiele zmieni. Mikołajowi nieodmiennie towarzyszą elfy i renifery, a zadaniem Mikołaja jest zaspokajanie dziecięcych pragnień.

Spotkanie rozpoczęliśmy od odczytania opowiadania pt. „Moja pierwsza książka na święta”, w którym elfy tworzą listę dziecięcych marzeń. Marzenia te natychmiast starają się spełnić i gdy zaświeci pierwsza gwiazdka najmłodsi otrzymają upragniony podarunek. Rozmowę o dziecięcych marzeniach i o tym, w jaki sposób napisać list do Mikołaja, prowadziliśmy przy choince. Z mikołajowego worka wyciągaliśmy różne przedmioty wskazując na różnorodność dziecięcych marzeń. Gdy z worka wydobyliśmy jabłko staraliśmy się przekonać najmłodszych, że wiele głodujących na świecie dzieci marzy o takim jabłkowym prezencie.

Czas mijał nam niespodziewanie szybko. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały uroczą, góralską kolędę pt. „Gore gwiazda Jezusowi”.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek