Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa rysunków

Wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej

Od 11 listopada 2014 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim prezentowana będzie wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej, która jest unikatowym świadectwem życia codziennego w teresińskim getcie.

 

Kim jest Helga Hoskova-Weissová? Na pewno jest jednym z nielicznych dzieci, które przeżyły Terezin. Urodziła się 10. listopada 1929 roku w Pradze. W dn. 10. grudnia 1941 roku, wraz z rodzicami, została włączona do jednego z pierwszych transportów, które wyruszyły do Terezina. Spędziła tam prawie trzy lata swojego życia. Później została deportowana do obozów zagłady w Oświęcimiu, Freibergu i Mauthausen. W maju 1945 roku odzyskała wolność.

Rysunki Hoškovej-Weissovej mają szczególne znaczenie, bowiem nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o życiu codziennym w Terezinie. Te rysunki są jedynym świadectwem tamtego czasu i miejsca.

Wystawa rysunków Helgi Hoškowej-Weissowej powstała dzięki współpracy Czeskiego Centrum Kultury w Warszawie oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek