Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa „Pozostawione w pamięci” Bogdany Winnickiej

 Listopadowa propozycja Galerii w Pałacu Wedlów to wystawa malarstwa pt. „Pozostawione w pamięci” Bogdany Winnickiej z Drawna.

 

 

Autorka wystawy urodziła się w 1942r. w Krynicy w województwie lwowskim. W 1948r. wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Do polski powróciła w 1959 roku. W 1964 ukończyła Liceum Plastyczne w Szczecinie, a potem studiowała zaocznie w Państwowej Wyższej Szkole Plastycznej w Poznaniu. Swoje życie zawodowe spędziła jako nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej w Drawnie - obecnie przebywa na emeryturze. Całą swoją energię poświęcała na rozbudzanie i wyzwalanie twórczości artystycznej u dzieci. W tej dziedzinie osiągnęła wiele sukcesów na wystawach plastycznych: wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych. Najczęściej maluje pejzaże, kwiaty, martwe natury. Na wystawie w Kaliszu Pomorskim zaprezentowała jeden z etapów jej pracy twórczej -  „OBRAZY SYBERYJSKIE”, które ukazują świat wewnętrzny, przeniknięty głębokim dramatyzmem. Występujące postacie są wspomnieniem, śladem tragicznych czasów, które przeżyła wraz z rodziną – POZOSTAWIONE W PAMIĘCI... . Podczas wernisażu, który odbył się 11. listopada  autorka prac  pani Bogdana Winnicka opowiadając o prezentowanych obrazach,  poruszyła uczestników spotkania opowieściami tym długim czasie jaki spędziła na Syberii .  Jak sama podkreśla „o takich chwilach mówić jest niezwykle trudno (…), a namalowanie tych obrazów pozwoliło chociaż w części rozładować  te dramatyczne przejścia oraz wyrazić mój stosunek do obecnej rzeczywistości, która w nie mniejszym stopniu niesie cierpienie, ból i grozę”. 

 

Autorce prac dziękujemy za zaprezentowanie swoich „obrazów syberyjskich” i podzielenie się bardzo osobistymi i poruszającymi wspomnieniami, a tych z Państwa którzy jeszcze nie widzieli wystawy pt.  „Pozostawione w pamięci”  zachęcamy do jej obejrzenia.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek