Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa poświęcona prof. Władysławowi Bartoszewskiemu

Od dn. 12 lutego 2022 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim można podziwiać wystawę poświęconą pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego. historyka, pisarza, dziennikarza, polityka, ambasadora, dyplomatę, senatora RP.

 

Władysław Bartoszewski urodził się w dn. 19 lutego 1922 w Warszawie.  W czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. uczestniczył w cywilnej obronie Warszawy. 19 września 1940 r. został zatrzymany podczas obławy zorganizowanej przez okupantów niemieckich. Od 22 września 1940 był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego został zwolniony 8 kwietnia 1941 dzięki staraniom Polskiego Czerwonego Krzyża. W sierpniu 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej, pracował pod pseudonimem Teofil. Angażował się w działalność Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom „Żegota”; był członkiem „Żegoty” do wybuchu powstania warszawskiego.

 

Po wojnie Bartoszewski był współpracownikiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, a także członkiem PSL Lata powojennej Polski to także trudny okres w życiorysie Bartoszewskiego. Prześladowany przez reżim komunistyczny i skazany pod zarzutem szpiegostwa, od listopada 1946 r. do sierpnia 1954 r. spędził w komunistycznych więzieniach. Został zrehabilitowany w 1955 r. Aktywny polityk w okresie tworzenia NSZZ "Solidarność", internowany od 13 grudnia 1981 do 28 kwietnia 1982 r. Obywatel honorowy Warszawy, Gdyni i Wrocławia, członek honorowy Światowego Związku Żołnierzy AK; odznaczony Orderem Orła Białego (1995), Krzyżem Wielkim RFN (2001), wysokimi odznaczeniami Austrii, Litwy, Estonii, Węgier, Hiszpanii, tytułem "Sprawiedliwy między Narodami Świata" (1963) w Jerozolimie. W 1991 r. został Obywatelem Honorowym Państwa Izrael.

 

Władysław Bartoszewski był historykiem, pisarzem, dziennikarzem, politykiem, dyplomatą, ambasadorem RP w Austrii, senatorem IV kadencji, ale także przewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Kawalerem Orderu Orła Białego, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Władysław Bartoszewski posiadał naukowy tytuł profesora, wykładał historię Polski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ponadto profesorem gościnnym nauk politycznych na trzech uniwersytetach w RFN: w Monachium, Eichstaett i Augsburgu.


Władysław Bartoszewski zmarł w dn. 24 kwietnia 2015 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 maja 2015 r. i miały charakter państwowy z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Wystawę poświęconą pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego udostępniło Muzeum Sopotu w Sopocie, posiadające majątkowe prawa autorskie do wystawy. Pragniemy także wyrazić podziękowanie dla pana Macieja Rydzewskiego dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz pana Adama Stąporka za pomoc niezbędną dla powstania niniejszej ekspozycji w takiej formie i kształcie.

 

Wystawa powstała na 100-lecie urodzin profesora i inauguruje rok 2022 Rokiem Bartoszewskiego. Wystawę będzie można podziwiać do dn. 7 marca 2022 r. Zapraszamy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek