Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa masek karnawałowych Kornelii Jurkowieckiej

W dn. 10 stycznia 2017 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy masek karnawałowych Pani Kornelii Jurkowieckiej ze Szczecina. Prezentowana kolekcja masek powstawała na przestrzeni wielu lat. Pani Kornelia Jurkowiecka maski karnawałowe tworzy w oparciu o siedemnastowieczną metodę. Artystka nabyła tych umiejętności w Izraelu. Pierwotne próby były żmudne, jednak z czasem artystka nabierała więcej wprawy. Każda maska powstaje z formowania siedmiu warstw papieru i masy plastycznej. To najtrudniejszy moment w całym procesie tworzenia maski. Każda warstwa winna dobrze wyschnąć, by można było nałożyć warstwę kolejną. To znacznie wydłuża proces tworzenia. Powstałe maski artystka własnoręcznie barwi i dekoruje wykorzystując dostępne tkaniny, korale i kamienie szlachetne.

 

 

Przybyłych na wernisaż gości w tematykę masek karnawałowych wprowadził program artystyczny w wykonaniu Natalii Hope, Darii Milczach i Zuzanny Jedynowicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz Martyny Zawadzkiej, uczestniczki zajęć teatralnych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. Młodzież przygotowała Pani Dorota Jedynowicz, animator kultury w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Podczas wernisażu zaprezentowany został film pt. „Mascarada” w reżyserii i według scenariusza artystki, Pani Kornelii Jurkowieckiej. W dokumencie tym zaprezentowane zostały maski weneckie w scenerii plenerowej.

 

Dotychczas wystawa masek weneckich Pani Kornelii Jurkowieckiej była prezentowana w wielu miastach w Polsce i na świecie. Kalisz Pomorski jest jedyną małą miejscowością, w której dorobek artystyczny Kornelii Jurkowieckiej został zaprezentowany.

 

Wystawa potrwa do 6 lutego 2018 r.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek