Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wynalazki, wynalazcy, odkrycia – spotkanie z M. Przewoźniakiem

W dn. 16. czerwca 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkaliśmy się z autorem, Marcinem Przewoźniakiem. Autor promował wydanie swojej książki „Grunt to Pomysł! Wynalazki, które zmieniły świat”.

 

 

Autor od pierwszych chwil nas zaczarował opowieścią o wynalazcach, wynalazkach, sytuacjach, które towarzyszyły nowym odkryciom naukowym i technologicznym i tym, w jaki sposób przełożyło się to na lepsze i bezpieczniejsze życie. Przybliżał nam historię nauki i techniki, słowem zrozumiałym dla uczniów szkoły podstawowej, która obfituje w wiele interesujących, a nawet fascynujących przygód. Opowiadał o turbinach parowych, parostatkach, silnikach, samochodach, telefonach, metrach, a niejako w BIS-ie (tak! Nie mogliśmy się rozstać!) - opowiedział o wynalezieniu bawełnianej maseczki ochronnej na twarz przez polskiego chirurga, Jana Mikulicza-Radeckiego. Ten ostatni przykład,  opowiedziany trochę humorystycznie, trochę naukowo, stał się clou spotkania, bowiem każdy, i młody, i starszy człowiek, zdaje sobie sprawę ze znaczenia maski.

 

Marcin Przewoźniak przygodę z pisaniem zaczął jeszcze jako student, w tygodniku „Pentliczek”. Napisał kilka czytelniczych przebojów, jak „Wielka Encyklopedia Krasnoludków”, "Gang Fajniaków" czy wielokrotnie wznawiane „Poradnik Małego Skauta” i „Mikołaj Kopernik, chłopiec, który sięgnął gwiazd”. W 2020 roku otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za pierwszy tom cyklu „Puk, Puk!”. Jego pasje to pisanie, podróżowanie, gotowanie i fotografowanie. Zbiera też stare zabawki, bo w nich zaklęte są marzenia i fantazje dzieci. A czasami można w nich znaleźć dobry początek niezwykłej bajki.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek