Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wspomnienia, wspomnienia..

W dn. 14 marca 2018 r. w Dziennym Domu „Senior +” przeprowadziliśmy zajęcia reminescencyjne, inspirowane artykułami prasowymi nt. wydarzeń w Kaliszu Pomorskim pochodzących z „Głosu Koszalińskiego” za lata 1972-1990 oraz fragmentami książek autorstwa Marcina Kuchty pt. „Początki polskości: wybrane wątki z historii powiatu drawskiego w latach 1945-1950” oraz „Dzieje polskiego Kalisza Pomorskiego w latach 1945-2010”.

 

Zajęcia poprowadziły bibliotekarki w oparciu o gromadzone i przechowywane zbiory regionalne. Odczytywane fragmenty były zachętą dla uczestników do wspomnień, przekazywanych nierzadko przez rodziców w przekazach słownych lub tych, poznanych z autopsji, i do refleksji nad minionym. Uczestniczki i uczestnicy zajęć wspominali, iż w latach czterdziestych dzielili z rodzicami jedną izbę, a w drugiej, sąsiedniej, zorganizowana była stajnia. Wspominali także zabudowę Kalisza Pomorskiego i jego mieszkańców. Szczególnie Michała Widockiego i Aleksandra Petryka, wyjątkowych społeczników, zasłużonych i dla miasta, i dla kaliszan. Wspominali, w jaki sposób Koszalińskie Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów „Prefabet” wspomogło budowę dwóch bloków mieszkalnych, Ośrodka Sportu i Rekreacji, a potem kaliskiej szkoły. Przypominaliśmy sobie wzajemnie wiele anegdot. Jedna z nich dotyczyła działalności Wytwórni Wód Gazowanych Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” produkującej dziennie ponad 12 tys. butelek napojów: wody mineralnej „Herbavitu”, oranżady, napoju „Floryda” oraz ponad 3,5 tys. butelek piwa, korzystającej, zwłaszcza w czasach kryzysu, z kapsli z tzw. „odzysku”, zbieranych przez sklepy GS. Inne anegdoty, przytaczane podczas zajęć, dotyczyły obostrzeń podczas używania sznurka od snopowiązałek, menu serwowanego w Restauracji Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Kaliszu Pomorskim i in. Niektóre z anegdot wzbudzały niemałe zdziwienie i konsternację wśród uczestników, inne entuzjastyczną reakcję.

 

Zajęcia zakończyliśmy wspólnymi, integrującymi zabawami. Układaliśmy puzzle, którego podstawą były fotografie obiektów peerelowskiego Kalisza oraz prowadziliśmy zabawy z kolorowymi chustkami.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek