Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wspominaliśmy Zbigniewa Herberta

Dn. 29 października, w 95. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta, w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyła się wieczornica połączona z głośnym czytaniem wierszy poety oraz wystawą pamiątek. Inicjatorką spotkania, organizatorką, ale także prowadzącą wieczornicę była Pani Barbara Arsoba-Haddaji, emerytowana kustosz, laureatka "Przyjaciela Ośrodka Kultury", polonistka, redaktor, wydawca. Odznaczona została medalem Gloria Artis - zasłużony kulturze w 2005 r. odbierając nagrodę z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Pani Barbara Arsoba-Haddaji osiadła w Kaliszu Pomorskim prawie 10 lat temu i od razu swe myśli, słowa i działania kierowała do Ośrodka Kultury. Mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli przyjemność poznać Panią Barbarę przy okazji prelekcji nt. Tunezji. Dziś, w kolejnej odsłonie, Pani Barbara jawiła nam się jako przyjaciółka Zbigniewa Herberta, pasjonatka jego poezji, kolekcjonerka dziedzictwa kulturowego poety.

 

Podczas wieczornicy zebrani mieli okazję wysłuchać historii poznania poety przez Panią Barbarę, ale także wielu słów na temat życia Zbigniewa Herberta, jego rodziny, jego pasji. Opisywała zarówno czas emigracji, jak również powrotu do Polski.

 

Podczas wieczornicy utwory poetyckie odczytywali: Agata Plecety, Zuzanna Jedynowicz, Wiesława Minkiewicz i Bartosz Kowalczyk - animator kultury.

 

Był to szczególny wieczór. Pozwolił nam być blisko siebie i blisko Herberta.

 

Wystawę będzie można podziwiać do dn. 8 listopada 2019 r. Zapraszamy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek