Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wspólne zajęcia manualne

Na przełom października i listopada przypada zyskujący coraz większą popularność w Polsce zwyczaj związany z maskaradą, przywdziewaniem strojów duchów i czarownic. Symbolami tego obrzędu jest nietoperz, czarny kot, a także wydrążona i podświetlona dynia.

Charakterystyczne dlań są powycinane duże, często ostre zęby, wykonane na podobieństwo demonów. W ustnych przekładach środowiskowych pojawia się twierdzenie, iż zwyczaj ten zrodził się z potrzeby odstraszania złych duchów i pewnie dlatego nieodłącznie kojarzone jest ze świętem zmarłych, jednak literatura przedmiotu potwierdza fakt, iż zarówno poganie jak i wcześni chrześcijanie upamiętniali zmarłych wiosną, zwykle między marcem a majem.

 

W Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim, natchnieni radosną maskaradą halloweenowego święta, przystąpiliśmy do wykonania dyni. W tym celu wykorzystaliśmy napełnione powietrzem balony, sznurek, miękki papier starej gazety, klej i farby. Zadanie to nie należało do łatwych, dlatego część czynności wykonywaliśmy na kilka par rąk. Rezultaty wspólnych działań okazały się satysfakcjonujące na tyle, że uczestniczki naszych zajęć wykonane dynie postanowiły zabrać do domu.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek