Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wpływ czytania na rozwój osobowościowy dzieci. Inspiracje biblioteki szkolnej i publicznej.

W jaki sposób zachęcić dzieci do czytania książek? Jak przekonać dziecko, iż czytanie może być przyjemnością, a każda książka niezwykłą przygodą? Jakie korzyści przyniesie dziecku czytanie? Na te i inne pytania odpowiedzi starały się udzielić: Karolina Wagner, nauczyciel – bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim i Urszula Miłoszewska, kierownik Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, podczas spotkania pt. „Wpływ czytania książek na rozwój osobowościowy dzieci. Inspiracje biblioteki szkolnej i publicznej” w dn. 11 maja 2016 r.

 

Wszyscy dążymy do tego, by nasze dzieci rozwijały się w sposób prawidłowy, by wyrosły na mądrych ludzi, doskonale radzących sobie z życiowymi problemami. Aby tak się stało nie trzeba stosować skomplikowanych metod wychowawczych, zawartych w podręcznikach dla rodziców, bowiem istnieje prosty, sprawdzony sposób – czytajmy dzieciom i zachęcajmy, by dziecko czytało często! Jednak ta niezwykle prosta recepta wymaga systematyczności i konsekwencji, by korzyści zostały osiągnięte. Janina Papuzińska, profesor nauk humanistycznych oraz autorka bajek i wierszy dla dzieci, podkreśla role rodziców w krzewieniu czytelnictwa. Twierdzi, iż nawyk kontaktu z książką jest posagiem intelektualnym, który dziecko może, ale nie musi (sic!), wynieść z domu. Nawyk czytania bowiem zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija jego pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie wartości dziecka, poszerza jego wiedzę ogólną, ułatwia naukę, uczy wartości moralnych oraz chroni dziecko przed zagrożeniami ze strony kultury masowej.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek