Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wolność i niepodległość oczami dziecka

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości grupa czterolatków „Pinokio” z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w spotkaniu poświęconym polskim symbolom narodowym.

 

Inspirację do spotkania stanowiła książka pt. „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” autorstwa Michała Rusinka. Prowadząca odczytywała wiersze: „Ja symbole inne wolę”, „W jakim kraju?”, „Czym zdobyta?” oraz „A w co wierzysz?”, a po każdym wierszu inicjowała stosowną dyskusję. Rozmowa o symbolach koncentrowała się na dwukolorowej fladze, godle z orłem białym z koroną spoglądającego w prawą stronę, a także hymnie – Mazurku Dąbrowskiego. Wiersz „W jakim kraju?” przedstawiał Polskę urokliwą, zaś wiersz „Czym zdobyta?” dotyczył tożsamości narodowej i narodowej pamięci. Ostatni „A w co wierzysz?” to wiersz o wolności i wierze w siebie. Każdy wiersz dotykał zagadnień bardzo szczególnych, ważnych. Dzieci brały aktywny udział w dyskusjach i odpowiadały jak, na swój własny sposób, postrzegają dane kwestie. I choć w młodym ciele młody duch to świadomość narodowego patriotyzmu, a co za tym idzie powagi i szacunku dla symboli narodowych, dla Polski i niepodległości wydaje być bardzo duża.

 

Spotkanie zakończyło się - trochę na zachętę! - oglądaniem bajeczek, książeczek-zabawek i luźną rozmową o książkach i o bibliotece.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek