Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wielkanocne tradycje

„Heh, hej! Czy ktoś z Was pamięta, że Wielkanocne nadchodzą Święta?”
„Bajki wielkanocnego zajączka”, Kraków: Wydaw. Zielona Sowa, 2003

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim przygotowała spotkanie z przedszkolakami nt. wielkanocnych tradycji i zwyczajów. Inspiracją do spotkania było opowiadanie Edyty Wygodnik pt. „Wielkanocne zajączki”, odczytane dzieciom przez Małgorzatę Dziadek. Bibliotekarka wprowadziła dzieci w świat wielkanocnych tradycji opowiadając o sposobach zdobienia pisanek. Bo to właśnie sposób zdobienia wielkanocnego jajka decyduje o jego nazwie. Pisanki powstają przez pisanie gorącym woskiem na skorupce jaja, a następnie barwienie jego skorupek. Kraszanka natomiast powstaje poprzez wyskrobywanie wzorów na skorupce. Jednak zdobienie jaj nie jest jedyną wielkanocną tradycją. W wielu domach odbywają się wielkanocne zabawy w „zbijanie pisanek” i wybór króla/królowej, których jajo nie zostanie uszkodzone wskutek zabawy. Inną, niebywale radosną wielkanocną zabawą jest szukanie o poranku słodkich, czekoladowych jajeczek w ogrodzie. Opowieściom bibliotekarki o tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkiej Nocy wtórowały dzieci, które wspominały zabawy odbywające się w ich domach rodzinnych, I tak naprawdę w każdym domu mogą odbywać się inne wielkanocne zabawy, jednak tradycja dzielenia się i spożywania jajeczka wszędzie jest taka sama.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek