Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wielkanoc

W dn. 26 marca 2018 r. bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, udała się do przedszkolaków z grupy Myszki, Motylki  i Pszczółki z wielkanocną, dobrą nowiną. Wspomniana nowina była treścią odczytanej książeczki autorstwa Anny Matusiak pt. „Zajączek Wielkanocny”.

 

 Tekst książeczki wyjaśnił przedszkolakom, kim jest wielkanocny zajączek i co przynosi dzieciom w świąteczny poranek. Podczas spotkania bibliotekarka zainicjowała rozmowę o wielkanocnych tradycjach. Sześciolatki miały okazję dowiedzieć się, dlaczego jajka są symbolem Świąt Wielkiej Nocy, w jakim celu nakłada się nań różne kolory i dlaczego przygotowuje się koszyczek pełen smakołyków: jajeczek, wędliny, pieczywa, chrzanu, soli i pieprzu. Bibliotekarka przypomniała dzieciom, że każda włożona do koszyczka żywność ma konkretne znaczenie, np. jajko symbolizuje nowe życie, chleb lub pascha odnosi się do postaci Jezusa Chrystusa, a wędlina jest oznaką dobrostanu.

 

W grupach Biedroneczki, Smerfy, Pinokio i Misie bibliotekarka odczytywała krótkie opowiastki autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wielkanocne bobasy” oraz Urszuli Kozłowskiej pt. „Wielkanocny kurczaczek” i „Wielkanocne pisanki”. Każdy z utworów traktował o zbliżających się Świętach Wielkiej Nocy, co było przyczynkiem do przeprowadzenia rozmowy z dziećmi na temat pisanek. Dzieci dowiedziały się, że do przygotowania pisanek mogą wykorzystać ugotowane jajka, bądź wydmuszki oraz, że każdy z nas ma swoje sposoby dekorowania jaj.

 

Podczas spotkań w grupach bibliotekarka przeprowadziła także integrujące zabawy. Przygotowała bowiem puzzle i zagadki inspirowane Wielkanocą.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek