Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wernisaż wystawy Anny Tyczyńskiej

W dn. 6 września 2016 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż wystawy Anny Tyczyńskiej pt. „Nie patrz prosto w słońce”. Pod nieobecność artystki o twórczości Anny Tyczyńskiej opowiedzieli  Ewa Zarzycka z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Sławomir Sobczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 

Anna Tyczyńska wykształcenie artystyczne zdobyła w pracowni malarstwa PWSSP w Poznaniu. Od 1991 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne na  Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prace swe prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Źródłem twórczości artystycznej Anny Tyczyńskiej było malarstwo wyraźnie określone w warstwie symbolicznej ikonografii. Jednak równolegle z aktywnością malarską pojawiły się w sztuce artystki obiekty i instalacje. Od tej chwili wszelkie działania artystyczne Anny Tyczyńskiej rozwinięte zostały o przestrzeń. W procesie twórczym artystka zaczęła wykorzystywać powszechnie dostępne materiały: szkło, tkanina, drewno, metal i in.

Przybyli na wernisaż przyjaciele artystki stwierdzili, że jest ona osobą poszukującą nowych form wypowiedzi artystycznej. W obecnej wystawie artystka prowokuje odbiorcę, wystawa stanowi bowiem zachętę do spojrzenia „w słońce” w celu uzyskania nowych punktów widzenia. Wystawie towarzyszy zbiór materiałów informacyjnych dotyczących twórczości Anny Tyczyńskiej z poprzednich projektów i wystaw przygotowany przez Fundację „Moje Archiwum”.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek