Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wakacje, wakacje!

W dn. 9 czerwca 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z czytelnikami inspirowane opowiadaniem Francescy Simon pt. „Koszmarny Karolek i wakacje”[i].

 

 Koszmarny Karolek jest głównym bohaterem opowiadania. Ma własny pomysł na wakacje – z głośną muzyką, telewizorem, chipsami i wygodną kanapą. Gdy rodzice zabierają Karolka na camping i wakacje w lesie, z dala od miejskiego zgiełku, w chłopcu budzi się gniew. Tymczasem, gdy nakazują Karolkowi zebrać drew na ognisko, chłopiec wpada na iście szatański plan…

 

Scenariusz wakacyjnego spotkania opracowała bibliotekarka, Małgorzata Dziadek. Po odczytaniu opowiadania, bibliotekarka zaprosiła dzieci z grupy „Biedronki” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim” do wspólnych rozmów o wakacyjnych planach. Dzieciom, które okres wakacji spędzą w domu, bibliotekarka przedstawiła szereg możliwości spędzania czasu wolnego. Przybliżyła także podstawowe zasady bezpieczeństwa na wakacjach zarówno w przypadku wodnych kąpieli, jak i w kontaktach z osobami nieznajomymi. Bibliotekarka poinformowała dzieci, że w przypadku rowerowych wycieczek, każde dziecko powinno włożyć na kask i kamizelkę odblaskową. Górskie wycieczki będą udane, gdy wdziejemy wygodne obuwie, chroniące stopy i kostki. Jednak najważniejszą zasadą jest informowanie rodziców/opiekunów o tym, dokąd i z kim idziemy.

 

Letnia beztroska pozwala i dzieciom, i dorosłym, odpocząć i zapomnieć o rzeczywistych problemach. Niezależnie od tego, czy wakacje spędza się z dala od domu, uświadomienie dzieci o ich własnym bezpieczeństwie jest zagadnieniem szczególnie ważnym z punktu widzenia rodziców, nauczycieli, pedagogów czy bibliotekarzy.

 

Na zakończenie spotkania bibliotekarka wręczyła dzieciom dyplomy aktywnego czytelnika i życzyła wszystkim bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

 



[i] Simon F.: Koszmarny Karolek i podstępne postępki. Kraków: Wyd. „Znak”, 2007

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek