Biblioteka Publiczna w Kaliszu

W wirtualnej sieci kłamstw

W dn. 15 lutego 2022 r. spotkałyśmy się w gronie klubowiczek, by porozmawiać o powieści Janelle Brown pt. „ Oszustka”. To smutna, do bólu przejmująca historia znajomości dwóch rodzin, które dzieli kulturowa i społeczna przepaść.

 

Fabułę Brown uknuła z mistrzowską precyzją. Autorka powiązała obie rodziny intrygami i zawiłościami, które nadadzą sens istnienia i działania Vanessy i Niny. Wartka akcja oraz oryginalny pomysł sprawiają, że książkę łatwo i szybko się czyta. I chociaż sporadycznie pojawiały się opinie klubowiczek o nużących, przydługich opisach i retrospekcjach, to dzięki temu poznajemy kontekst i tło wydarzeń, co przekłada się na uwiarygodnienie historii i odbiór powieści. Wybitnym zabiegiem jest taka, a nie inna, konstrukcja powieści – poszczególne wydarzenia poznajemy poprzez stanowisko jednej z bohaterek, a w kolejnym rozdziale drugiej. Ten manewr pozwała czytelnikowi wyrobić sobie absolutnie obiektywną opinię zarówno o rozgrywających się w powieści wydarzeniach, jak również o samych bohaterkach.  To właśnie było przyczynkiem do stworzenia znakomitych portretów psychologicznych. Dogłębne, analityczne kreacje bohaterów, ich wewnętrzne przemiany stanowią istotę tej powieści. Odkrycie i poznanie wszystkich tajemnic rzutuje na metamorfozę bohaterów – i to zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Vanessa zaczyna dostrzegać zagrożenia płynące z sieci, rezygnuje z influencerstwa, dojrzewa do decyzji o macierzyństwie, zaś Nina analizuje okoliczności zejścia z legalnej ścieżki zawodowej i wreszcie docenia to co miała: zdrowie, matczyną miłość, wykształcenie, które zdobyła w niestabilnych warunkach, bez wyraźnych wzorców do naśladowania.

 

Powieść nam się podobała. Ujawniała arkana życia gwiazd, funkcjonowania serwisów społecznościowych, była nad wyraz współczesna (tu i ówdzie pojawiały się anglicyzmy dominujące we współczesnym świecie multimediów), miała charakter moralizatorski, zawiłą i wartką akcję, niesamowitych bohaterów. Podjęłyśmy się próby określenia gatunku powieści – tu pojawiały się odmienne głosy: thriller obyczajowy, powieść psychologiczna, wspólnie stwierdziłyśmy jednak, że spodziewałyśmy się powieści mocniejszej, bardziej przejmującej. Na koniec spotkania określiłyśmy termin kolejnego spotkania.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek