Biblioteka Publiczna w Kaliszu

W krainie Pana Bystrzaka

Z okazji Tygodnia Bibliotek, w dn. 9 maja, przygotowaliśmy zajęcia czytelnicze, na które licznie przybyła grupa „Myszki” z Przedszkola „Bajkolandia”. Zajęcia inspirowane były lekturą Rogera Hargreovesa pt. „Pan Bystrzak”.




Pycha każe nam potępiać błędy, od których w swoim mniemaniu jesteśmy wolni , (…) których nie mamy. La Rochefoucault.

 

W opowiastce Pan Bystrzak doświadczał, jak bardzo mylił się twierdząc, że jest najbystrzejszą osobą na świecie. Sprawnie napisany tekst ukazał dzieciom morał, iż pycha i buta nie są dobrymi cechami, gdyż dają nam fałszywą ocenę własnej osoby. Na podłożu takich właśnie zachowań rodzą się kolejne negatywne cechy, jak zarozumiałość, arogancja itp.

 

Podczas zajęć przeprowadzona została zabawa, której celem było odgadnięcie kim jestem. Postaci w zabawie zaczerpnięte zostały z tekstu Rogera Hargreovesa. Spośród wielu ilustracji w książeczce należało wybrać sobie jedną z nich (np. Pan Łakomczych, Pan Zapominalski, Pan Niezguła, Pan Nikt i in.). Pozostali uczestnicy zabawy, drogą dociekliwych pytań, odgadywali o jakiej postaci mówimy.

 

Ostatnim, niezwykle twórczym, akcentem zajęć było plastyczne zaprezentowanie krainy Bystrzaków. Kraina Bystrzaków ukazywała się dzieciom podczas czytania opowiastki. Akcent plastyczny pozwolił sprawdzić na ile czytelny był przekaz z dziecięcej książeczki, ale także umożliwił wyzwolić wyobraźnię dziecka.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek