Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Uczymy się z Tupciem Chrupciem

W dn. 15 grudnia, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim, dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola „Wesołe Nutki” z Dębska uczestniczyły w zajęciach czytelniczych. Zajęcia poprowadziła Małgorzata Dziadek – bibliotekarka i opiekunka księgozbioru dla dzieci i młodzieży.

 

 

Tym razem na warsztat wzięliśmy dziecięce opowiadanie pt. „Boże Narodzenie Tupcia Chrupcia” pióra Anny Casalis. W opowiadaniu tym główny bohater pozwolił sobie na niegodziwe zachowanie, odtrącił kolegę i nie spełnił jego gorącej prośby. Każdy z nas w analogicznej sytuacji pozwoliłby sobie na chwilę refleksji i analizę swego zachowania. Niektórych dręczyłyby wyrzuty sumienia i odczuwaliby natychmiastową chęć poprawy swego postępowania, inni staraliby się wynagrodzić krzywdy, które powstały za ich przyczyną. Poczucie winy, czasem pogardy dla własnych postępków, jest zjawiskiem towarzyszącym naszemu życiu, a odpowiednia konstatacja wspiera nasz rozwój emocjonalny. Nie jest uczuciem negatywnym, bowiem może być bodźcem, który zdoła pobudzić nas do zmiany. Dzięki wyrzutom sumienia interpretujemy swe postępowanie i wyciągamy odpowiednie wnioski, a to pomaga nam uczyć się na własnych błędach.

Bohater naszego opowiadania także potrafił się w porę opamiętać i poprawić swe uczynki. Nie dlatego, że obawiał się, iż pod choinką nie odnajdzie upragnionego prezentu, ale dlatego, że czuł się źle. Odnalazł kolegę, w zimową, mroźną noc zaprosił go do domu, poczęstował ciepłą strawą, dzięki czemu zapobiegł konsekwencjom zdarzeń. Opowiadanie o Tupciu Chrupciu zgoła jest lekkie i przyjemne, ale porusza jakże ważne kwestie. Pozwala bowiem uświadomić dzieciom w okresie ich intensywnego rozwoju emocjonalnego, że każdy z nas popełnia błędy. Lecz to nie błąd jest najważniejszy, a nasza reakcja na niego.

Jako że święta niebawem, i tym razem dzieci odwiedził Mikołaj. Po gorących przytulańcach z Mikołajem, do których sam gość przystąpił ochoczo, przyszedł czas na dynamiczne zabawy ruchowe z chustą animacyjną. Spotkanie zakończyliśmy słodkim cukierkowym prezentem.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek