Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Turcja – pierwszy krok do Orientu

Z okazji Tygodnia Bibliotek, odbywającego się pod hasłem – Wybieram Bibliotekę, w dn. 13 maja 2015 r., zaproponowaliśmy młodzieży gimnazjalnej wirtualną podróż do świata Orientu. Przewodnikiem naszym po odległej Turcji był Leszek Szczasny, pochodzący z Raciborza globtroter, z wykształcenia politolog i filozof, a z zamiłowania podróżnik, fotograf i autor książki „Świat na wyciągnięcie ręki".

 

 

 

Slajdowisko pt. „Turcja – pierwszy krok do Orientu” było relacją z podróży autora po północno-środkowej Turcji. Stambuł, stanowiący pierwszy moduł prelekcji, jest największym i najludniejszym miastem Turcji i stanowi jej kulturalne, handlowe oraz gospodarcze centrum. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Drugi moduł był obrazem społeczeństwa Turcji. Mieszkańcy należą do wyjątkowo gościnnych narodów proponujących nocleg strudzonym wędrowcom, którym opowiadają o sobie i o swoim świecie przy ciepłej herbacie.

 

Opowieść Leszka Szczasnego o Turcji  obrazowała piękno i egzotykę tureckich krajobrazów, nakreślała kulturę i historię tego regionu, prezentowała usposobienie i osobliwą mentalność Turków. Opowieść ta powstała podczas realizacji pasji autora, pasji podróżniczej i fotograficznej. I takie było motto spotkania - warto realizować swoje marzenia.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek