Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Szczęśliwa czterolistna koniczyna

Czym jest dla nas szczęście? Z pewnością jest uczuciem, doznaniem całkowicie pozytywnym wynikającym z bieżących doświadczeń. Wyzwala w nas radość, zadowolenie, a nawet uczucie spełnienia. Jednak szczęście nie przychodzi niespodziewanie, bowiem do swojego szczęścia należy się przyczynić. 

 

Tak jak o realizację swych marzeń zabiegała królewna Rozalia, bohaterka opowiadania pt. „Czterolistna koniczyna” ze zbioru opowiadań Renaty Piątkowskiej pt. „Szczęście śpi na lewym boku”, które w dn. 15 lipca 2016 r. odczytaliśmy dzieciom spędzającym w Kaliszu Pomorskim czas wakacyjnej przerwy na obozie sportowym „Akademia Piłkarska Mielno”. W opowiadaniu tym królewna tak długo i wytrwale poszukiwała czterolistnej koniczyny wierząc, że marzenia o schudnięciu i zamążpójściu za rycerza w srebrzystej zbroi się spełnią, że nie zauważyła, iż z dnia na dzień staje się smuklejszą, powabniejszą i piękniejszą.

W drugiej części spotkania poprosiliśmy dzieci o poszukiwanie czterolistnej koniczyny, którą ukryliśmy na półkach pomiędzy książkami. Kiedy każde dziecko odszukało już swoją koniczynkę odkryliśmy przed nimi symbole: podkowę, kominiarza i guzik, rozbite lusterko, liczbę 13, czarnego kota i niemalowane drewno. Omawiając poszczególne symbole doszliśmy do wniosku, że wszyscy za bardzo ulegamy przesądom i wierzeniom ludowym, a mało wierzymy w siebie, w swoje możliwości w realizację swoich marzeń i swojego szczęścia. I kiedy już wybrzmiało zdanie o pracy nad własnym szczęściem poprosiliśmy dzieci o narysowanie swojej drogi do szczęścia. Nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć im dużo szczęścia na przyszłość.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek