Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Starajmy się żyć w symbiozie ze zwierzętami i środowiskiem

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

 

Autorzy w swym reportażu opisują ludzi, z którymi się spotkali, miejsca, które odwiedzili i wydarzenia, w których uczestniczyli. W swych podróżach przemierzyli cały świat: w Nowej Zelandii wykonali sobie tatuaże, w Ugandzie poszukiwali goryli, w japońskim Beppu zażywali kąpieli w onsenach, na Kostaryce podglądali pierwsze niezdarne ruchy małych żółwiątek, na rajskich plażach USA zażywali kapieli słonecznych, w Tybecie skorzystali z tybetańskiej medycyny, zaś na Szkieletowym Wybrzeżu Namibii podglądali kotiki i poszukiwali minerałów i kamieni szlachetnych.

 

Nasza dyskusja zaś dotyczyła kultury zachowań  u zwierząt i ludzi, procesu, przekazywanego pokoleniowo, lecz poprzez inwazyjną działalność człowieka, wymagającego radykalnych działań dla zachowania gatunków. Omówiłyśmy wybrane zwierzęta koncentrując się na zagadnieniach sierocińców i/lub istniejących enklaw, powstałych w  celu ochrony gatunkowej. Omówiłyśmy ludzi, których autorzy spotykali w swej podróży: przewodników, gospodarzy, ludzi zawodowo zajmujących się ratowaniem zwierząt, ale też rdzennych tych ziem, grupy etniczne, plemienne, które pozostały wierne swemu dziedzictwu. Wymieniłyśmy też czynniki, które mają niekorzystny wpływ dla zachowania tożsamości kulturowej, zwłaszcza zmniejszenie liczby i zasięgu terenów zielonych, naturalnych siedzisk dla tych gatunków, rzeź zwierząt dla mięsa, skór i rogów, oraz degradację środowisk w celu ich masowej eksploatacji.

 

Jako mocną stronę książki członkinie wymieniały wiedzę i informację, jako słabą – zbyt dużo informacji. Na tyle dużo, że nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać. A warto byłoby!

 

Na koniec spotkania wybrałyśmy kolejną publikację i ustaliłyśmy termin następnego spotkania. Do zobaczenia!

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek