Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie z autorem Pawłem Mateńczukiem ps. Naval

„Po wzorce jednostek sił specjalnych, które nie tylko funkcjonowały, ale i miały udane operacje specjalne na całym świecie, trzeba było sięgnąć za granicę.” („Lider w stylu GROM”, 2022. str. 13)

 

 W dn. 26 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z autorem Pawłem Mateńczukiem ps. Naval, operatorem w elitarnej jednostce GROM. Naval był uczestnikiem misji zagranicznych w Iraku, Afganistanie i w Zatoce Perskiej. W GROM-ie spędził 14 lat, obecnie jest pracownikiem naukowym na warszawskiej uczelni wyższej.

 

Na spotkanie licznie przybyła młodzież, ale i osoby dorosłe. Większość czytelników obecnych na spotkaniu oczekiwała opisów walk, wielogodzinnych wypraw, prowadzonych operacji wojskowych. Otrzymali coś zgoła innego. Czy się zawiedli? Raczej nie. To czego oczekiwali znajdą w książkach Navala, które znajdują się w kolekcji Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Czytelnikom autor za to zafundował spotkanie obfitujące w informacje, w jaki sposób zostać żołnierzem w zespole bojowym GROM. Swoje wypowiedzi urozmaicał dygresjami i porównaniami. Mówił o tym, jak ważna jest świadomość w dążeniu do celu i konsekwencja w pracy nad sobą. Zapewniał, iż na zmianę decyzji nigdy nie jest za późno i że każdy okres w życiu człowieka jest odpowiedni na zmianę swojej drogi zawodowej. Podkreślał, jak istotne jest zamienić pracę w ulubione zajęcie, by w ten sposób praca była dla nas przyjemnością, a nie przymusem. Przemycił także część informacji z kulisów funkcjonowania GROM, m. inn. to, że funkcjonuje na modelu zachodnim.

 

Spotkanie było bardzo wartościowe. Z tego powodu iż wśród przybyłych gości były osoby, które stoją przed wyborem ścieżki zawodowej, liczymy iż wartości płynące ze spotkania będą dlań znaczące.

 

Po spotkaniu wszyscy goście i autor zebrali się w okręgu i prowadzili kuluarowe dyskusje na temat broni przywiezionej przez autora na spotkanie. Każdy też mógł ją wziąć w rękę i zapozować do wspólnej fotografii z autorem. Był też czas na podpisanie książek, męski uścisk dłoni i pozdrowienia.

 

Spotkanie zostało dofinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej na działalność bibliotek w powiecie drawskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek