Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Igorem Brejdygantem

W dniu 5 grudnia 2024 r. w sali rycerskiej kaliskiego pałacu miało miejsce spotkanie autorskie z pisarzem, scenarzystą, reżyserem, aktorem, Igorem Brejdygantem. Rozmowę poprowadziła Aleksandra Radecka, polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka publikacji „Ślady, które przetrwały” i współautorka zbioru tekstów „Zoom najbliższego świata” oraz założycielka i koordynatorka grupy młodych dziennikarzy wydających gazetę „Kontrast”.

 

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Autor opowiadał o kulisach powstania pierwszej powieści, o inspiracjach, o tworzeniu scenariusza do filmu i o tym, gdzie znajduje pole do inwencji twórczej. Wbrew pierwotnym skojarzeniom role zawodowe scenarzysty, reżysera, pisarza i aktora są zbliżone, jednak sam autor dodaje – „zawód pisarza jest najbardziej twórczy”. W zawodzie pisarza obserwacje otaczającego świata odgrywają dużą rolę, a przechowywane w pamięci obrazy mogą stanowić osnowę przyszłej powieści. Utwory Brejdyganta nie powstają w oparciu o fakty historyczne i osobiste przeżycia bohaterów, jednak autor przyznaje – w powieściach każdy może odnaleźć swoją własną historię lub nawet poczuć déjà vu.

 

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz czytelnicy Biblioteki Publicznej. Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek