Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Radecką

W dn. 21 kwietnia 2016 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z Aleksandrą Radecką, autorką publikacji pt. „Ślady, które przetrwały”, prezentującą wspomnienia ostatnich mieszkańców Kallies i pierwszych osadników Kalisza Nowego.

 Aleksandra Radecka jest Kaliszanką, nauczycielką języka polskiego w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Prywatnie – mężatką i mamą dwóch synów. Studia dziennikarskie ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją dziennikarstwo prasowe. Pracę dyplomową broniła u Barbary Stanisławczyk. Zaznaczyć należy, iż część pracy dyplomowej stanowiły teksty z Kalisza Pomorskiego. W 2013 r. Aleksandra Radecka podjęła się trudu spisania wspomnień mieszkańców. Publikacja „Ślady, które przetrwały” na rynku wydawniczym ukazała się w 2015 r. nakładem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

O wojennej pożodze i dramatach, które za sprawą Armii Czerwonej miały swe miejsce po wojnie, mieszkańcy mówią niechętnie. Pani Aleksandra Radecka dołożyła starań, by przekonać ludzi, iż warto o tym mówić. Bo to jest ważne. Wielu mieszkańców wolało jednak milczeć. Właśnie za sprawą osobowości autorki – jak podczas spotkania stwierdziła Maria Wiśniewska, emerytowana nauczycielka fizyki i bohaterka jednego z reportaży – mieszkańcy otwierali się i ujawniali swe wspomnienia. Mówili, bo Aleksandrę Radecką obdarzyli zaufaniem i chcieli opowiedzieć o swojej trudnej przeszłości.

Podczas spotkania autorskiego uczniowie klasy trzeciej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Maciej Radzimski i Jakub Biegniewski, odczytali fragmenty reportaży opowiadających o tułaczce bohaterów książki w poszukiwaniu swego domu, o tęsknocie i powrotach do miejsc z dzieciństwa, o wypieraniu rzeczywistości, o niełatwych decyzjach mających znaczenie na całe życie: czy zostać Polakiem, czy Niemcem. Te chwile, nie tylko u bohaterów reportaży przybyłych na spotkanie, ale także wśród zgromadzonej widowni, powodowały wielkie wzruszenie. Łzy ściekające po policzkach świadczyły o zrozumieniu dla krzywdy, którą doznali bohaterowie reportaży Aleksandry Radeckiej.

Na koniec spotkania Aleksandra Radecka podziękowała rodzinie i przyjaciołom za wyrozumiałość. Podziękowania swe skierowała także do bohaterów reportaży, od których otrzymała bezcenne dary: szczerość, cierpliwość, mądrość życiową i przyjaźń. Wyraziła także podziękowania dla Tomasza Bukowskiego, dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, za możliwość wydania tego cyklu reportaży.

Każda publikacja o naszym mieście jest ważna. Jest ważna dla tych, którzy się tu urodzili i uważają Kalisz Pomorski za swoje miasto. Lokalną historię warto poznać, a tym bardziej jeśli w centrum opowieści stawiany jest człowiek, a dookoła niego dzieje się wielka historia. Ta książka, to śpiew o tych, którzy trwale zaznaczyli ślad swojego bytowania na kaliskiej ziemi.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak wspaniałą i wzruszającą publikację.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek