Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Rysunki Ewy Zarzyckiej i baczne oko Józefa Robakowskiego

W dn. 5. września 2017 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż Pani Ewy Zarzyckiej. Artystka na co dzień mieszka w Lublinie i tam prowadzi swe realizacje artystyczne.

 

Świat sztuki nieodmiennie kojarzy artystkę ze sztuką performance, której nadała swój własny charakter i styl. W Pałacu w Kaliszu Pomorskim do dn. 18. września br będzie można podziwiać rysunki artystki, które -jak sama stwierdziła- umieściła na pograniczu sztuki i zwykłego, codziennego życia.  Powyższe rysunki stanowią doskonały materiał dla dociekliwego badacza sztuki, gdyż wymykają się ze standardowych definicji i interpretacji artystycznych. Podczas wernisażu autorka prowadziła swoistą narrację, której zadaniem było wprowadzenie uczestników w świat swoich wizji i dokonań artystycznych.

 

Tego wieczoru uczestnicy wernisażu zaproszeni zostali do udziału w pokazie filmowym Józefa Robakowskiego. W oku „okrutnej kamery” Pan Robakowski zawarł krytyczny obraz człowieka. Długie obserwacje artysty dowodzą bowiem, iż „kamera potrafi świetnie podejść człowieka, [być] poza jego wolą. Niezauważona, ale celnie skierowana, odziera ludzi ze wszelkich tajemnic”. Jednocześnie rejestrowanie bez wiedzy i woli rejestrowanego nie wydziela w ludziach lęku i niekomfortowego poczucia, a dzięki temu obraz staje się wiarygodny, naturalny. Zachowanie człowieka w „oku kamery” Józefa Robakowskiego zostało uprzedmiotowione, bowiem to nie człowiek jest celem artysty, lecz jego spontaniczna reakcja na otaczającą rzeczywistość.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek