Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Reagujmy na zło za ścianą

W dn. 19 października 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem czytelniczki na warsztat wzięły powieść Magdy Knedler pt. „Nikt ci nie uwierzy”. Spotkanie rozpoczęłyśmy od dyskusji dotyczącej tematu utworu.

 

 Z tego powodu, iż fabuła dotyka wrażliwych kwestii, wybór tematu był bardzo trudny. Manipulacja. Dramat kobiet. Psychopata w domu. Zycie i śmierć Dorothei Rohrbeck i Ursuli Schade. W końcu morderstwo w Kleppelsdorfie. Podobnych tematów można byłoby wymieniać, jednak spory, który jest ważniejszy były bezzasadne, gdyż ranga każdego była porównywalna. Autorka z pewnością zaskoczyła nas ciekawym zbiorowym życiorysem kobiet i portretem psychopatycznego mordercy, perfidnego i wyrafinowanego, intryganta i manipulanta, który z żądzy posiadania dopuścił się straszliwej zbrodni.

 

Podczas spotkania zarysowałyśmy także portrety bohaterek i zastanawiałyśmy, co wpłynęło na fakt, iż bezwolnie poddawały się intrygom opresora. Dzieliłyśmy się także opisem emocji, które towarzyszyły nam w lekturze oraz poświęciłyśmy czas na omówienie tła utworu i przemian społeczno-politycznych i obyczajowych, które stały się udziałem kobiet pod koniec XIX w.

 

Spotkanie zakończyłyśmy omówieniem mocnych i słabych stron utworu, wyborem powieści i terminu kolejnego spotkania.

 

W spotkaniach dyskusyjnego klubu książki chodzi tak naprawdę o dobrą zabawę, o pobyt w gronie czytelniczek, o wymienianie się spostrzeżeniami dotyczącymi lektury przy kawie i ciastku. Doświadczyłyśmy, iż by była dobra zabawa winna być i lekka, i przyjemna lektura. Ta z pewnością taka nie była, ale poruszała ważne kwestie, o których milczeć nie wolno, a wręcz należałoby uczulać i dzieci, i dorosłych, na dramaty dziejące się za ścianą. Bo nasza reakcja na krzywdę innych ma znaczenie.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek