Inspiracją do przeprowadzenia zajęć była opowiastka wydana na podstawie książek Waldemara Bonselsa pt. „Pszczółka Maja: alarm niedźwiedziowy”, opublikowanej przez Wydawnictwo „Egmont”. Po odczytaniu tekstu bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, zaprezentowała dzieciom owady w książkach 3D oraz omówiła ich budowę i zachowanie. Wskazała również na korzyści, które niosą dla ekosystemu. Wyginięcie pszczół niezłomnie doprowadziłoby do zniknięcia owoców i warzyw. Mogłoby to spowodować przerwanie łańcucha pokarmowego dla niektórych zwierząt, a w dalszej kolejności nawet dla ludzi.
Po przybliżeniu roli, którą pełni pszczoła w środowisku człowieka, dzieciom przedstawiono wiele pszczelich ciekawostek. Dzieci dowiedziały się, że na świecie żyje ok. 20 tys. gatunków pszczół, a najmniejsze pszczoły miodne to wschodnioazjatyckie pszczoły karłowate, które osiągają zaledwie 0,2 mm wzrostu. Dzieci dowiedziały się, że pszczoła podczas jednego miodnego kursu może odwiedzić od 50 do 100 kwiatów na trasie lotu aż do 3 km oraz, że jedna pszczoła robotnica może wyprodukować w całym swym życiu jedynie 1/12 łyżeczki miodu. Dzieci poznały, jak pracowite są pszczoły. Zbieraczki nektaru muszą wykonać aż 20 tys. lotów, aby zebrać 1 litr słodkiego surowca, z którego powstanie zaledwie 150 g dojrzałego miodku. „Pszczółkom” z Przedszkola przedstawiono taniec pszczeli. Zwykle wykonują go zbieraczki na plastrze. Na małej powierzchni zataczają koła raz w prawo, raz w lewo. Kilkakrotnie przechodzą w nowe miejsce i powtarzają ten taniec. W ten sposób tłumaczą innym pszczołom, w jakim kierunku muszą lecieć i jak daleko znajduje się pożytek, z którego one zbierały nektar.
Na koniec zajęć zaproszono dzieci do wspólnego tańca pszczółek. W takt muzyki wszyscy machaliśmy skrzydełkami, brodziliśmy w miodku, nóżkami rysowaliśmy na miodku kółka. Kolejna zabawa polegała na odgrywaniu pracy pszczółek i lepieniu plastra miodu. Poszczególne kawałki plastra zostały rozsypane po całej bibliotece i należało je zebrać i złożyć w jedną, wspólną całość.
Na koniec zajęć bibliotekarka otrzymała od dzieci kwiatka z podziękowaniami.