Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Przetwórnia Owocowo – Warzywna na fotografiach, wystawa historyczna

W dniach 18-19 lipca 2014 r., podczas Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym, zaprezentowana została wystawa fotografii historycznej. Wystawa inspirowana była dawną Przetwórnią Owocowo – Warzywną, która w latach 1963-1984  funkcjonowała w Kaliszu Pomorskim.

 

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego był oddziałem Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Szczecinku. W kaliskiej przetwórni produkowano między innymi: kapustę kwaszoną, pomidory kwaszone, ogórki konserwowe, kompoty, warzywa solone, pulpy, sałatki i dżemy. Jednym z produktów tego zakładu były też ogórki kwaszone, które kiszono w dębowych beczkach i przechowywano w okresie jesienno-zimowym na dnie Jeziora Młyńskiego, znajdującego się na terenie zakładu. Głównym odbiorcą spółdzielni było wojsko polskie i radzieckie, licznie stacjonujące na Pomorzu oraz zakłady karne. Niewielka część  produkcji przeznaczona była na handel do Niemiec.

W 2005 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim we współpracy z Urzędem Miejskim zorganizował pierwszy „Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym” nawiązujący do tradycji kiszenia ogórków w beczkach i zatapiania ich w jeziorze. W roku 2014 obchodziliśmy wspólnie dziesięciolecie Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym. Tegorocznej imprezie towarzyszyła ponadto wielce barwna wystawa upamiętniająca dziesięciolecie Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym przygotowana przez Bernadettę Klimczak z Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim. Wystawa przedstawia coroczną ceremonię topienia i wyławiania beczek z jeziora oraz atrakcje, które towarzyszą obchodom Jarmarku, m.in. występy mieszkańców Kalisza Pomorskiego, zaproszonych gości oraz wieczorne koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek