Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Przemoc i manipulacja. Powieść formą przestrogi.

W dn. 13 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie dyskusyjnego klubu książki funkcjonującego przy Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Lekturą spotkania była powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Przyjdę, gdy zaśniesz”.

 

 Autorkę, wrocławiankę, miłośniczkę prozy obyczajowej, ale także kryminałów i thrillerów, znamy z wielu jej powieści szarpiących emocje swoich czytelniczek. I tak było i tym razem. Powieść, choć niespecjalnie ambitna, wzbudzała nasze zainteresowanie poprzez wtrącenia pamiętnikarskie jednego z bohaterów powieści. Tymczasem sama powieść niosła ważne przesłanie i zapewne powstała po to, by przybliżyć sposoby i mechanizmy stosowania przemocy psychicznej. „Manipulacja jest formą przemocy psychicznej, podczas której jeden z partnerów przejmuje władzę nad drugim, zachowuje się w taki sposób, że ma całkowitą kontrolę nad drugą stroną, a dodatkowo wzbudza w niej poczucie winy.”[1] Czytelnicy omówili motyw przewodni powieści, wymienili się ogólnymi odczuciami po lekturze, omówili kreacje głównych bohaterów i mechanizmy ich zachowań, na koniec mocne strony utworu, a ich wcale wiele nie było.  Ponadto jeden z czytelników zgłosił propozycję męskiej prozy (tworzonej przez mężczyznę) na kolejnych spotkaniach klubu DKK.



[1] A. Lingas-Łoniewska: „Przyjdę, gdy zaśniesz:, 2021. Str. 323.

 


Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek