Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Przedmioty, których nie znamy

Wystawa dawnych przedmiotów codziennego użytku, która obecnie prezentowana jest w Pałacu w Kaliszu Pomorskim, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem najmłodszych czytelników. Te przedmioty, choć młodemu obserwatorowi w ogóle nie przypominają jego obecnego odpowiednika, po zilustrowaniu schematu działania wydają się znajome, a czasami nawet bliskie.

Wystawa dawnych przedmiotów codziennego użytku, która obecnie prezentowana jest w Pałacu w Kaliszu Pomorskim, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem najmłodszych czytelników. Te przedmioty, choć młodemu obserwatorowi w ogóle nie przypominają jego obecnego odpowiednika, po zilustrowaniu schematu działania wydają się znajome, a czasami nawet bliskie.

 

Eksponaty prezentowane na wystawie dawniej pomagały w codziennych pracach i obowiązkach, lecz także ułatwiały naukę, służyły do zabawy lub zwyczajnie uprzyjemniały czas. Gwałtowny rozwój techniki sprawił, iż stare urządzenia zastąpiono nowymi, np.: tarę – automatyczną pralką z suszarką, kosę - kosą elektryczną, a balię - wanną. Zamieniono analogowy aparat fotograficzny cyfrowym, a nawet telefonem komórkowym, który ze względu swoich wielu funkcji daje olbrzymie możliwości do nauki i rekreacji. Dziś nikt z młodych obserwatorów nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż wraz z postępem technologicznym skrócił się czas przygotowania posiłku, produkcji odzieży, odbycia dalekich podróży w nieznane, przesłania informacji/listu czy zwalczania ciężkiej infekcji. Wraz z postępem technologicznym zanikły już (lub zanikają) takie zawody jak: bednarz, kołodziej, bartnik, zdun, a nawet szewc, który samodzielnie potrafi wykonać obuwie.

 

Wskazywanie dzieciom dawnych przedmiotów życia codziennego ma na celu uwrażliwienie ich na trudy dawnego życia i na skutki, które te działania mogą przynosić wszystkim społecznościom, a także całej Ziemi.

 

Wystawa, którą z przyjemnością prezentujemy dzieciom i młodzieży powstała z inicjatywy Pana Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” przy współudziale pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Wystawę można podziwiać do dn. 3 marca 2018 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek