Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Promocja książki 'Pęknięte miasto – Biesłan'

Promocja książki Z. Pawlaka i J. Wlazło  pt. „Pęknięte miasto – Biesłan”
w 10 rocznicę dramatu w Biesłanie
w dn. 11 października 2014 r. o godz. 18:00
w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

WSTĘP WOLNY


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

czytaj więcej


 To poruszająca historia rozdartego Kaukazu. W małym miasteczku, u podnóży gór Kaukazu, rozgrywa się dramat podczas ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego. Uroczystość przerywają uzbrojeni bojownicy. Zginęły 334 osoby, z czego połowa to dzieci. Dzieci, niewinne i bezbronne istoty. Do dnia dzisiejszego wydarzenia tamtego dnia stanowią największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Dlaczego miasto pękło opowie Zbigniew Pawlak, który w kilka dni po tragedii odwiedził Biesłan.

 

„Pęknięte miasto”  opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.


Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek