Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Prelekcja do wystawy 'Krzyże i kapliczki przydrożne'

Z promocją wystawy „Krzyże i kapliczki przydrożne jako element identyfikacji społecznej i kulturowej na Pomorzu Zachodnim” dotarliśmy nawet do Dziennego Domu „Senior+”. Dnia 2 lipca 2020 r., czyli na dzień naszego wystąpienia, przygotowaliśmy wystawę w formie zdalnej, gdzie narrację prowadził Marcin Kolobius, fragment powieści opowiadający o Kapliczkach Maryjnych na Podlasiu oraz tytułem wstępu – proweniencję kapliczek. Marcin Kolobius przybliżył zjawisko małej architektury sakralnej i omówił jej poszczególne funkcje, zaś Urszula Miłoszewska odczytała fragment powieści Iwony Menzel i przybliżyła genezę kapliczek. Warto podkreślić, iż kapliczki i krzyże przydrożne są formą sztuki, rzeźbą w przestrzeni publicznej i wielu z nas niekiedy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego obcowania ze sztuką.

 

 

Nadmienić należy, iż wystawa była przyczynkiem do zajęć plastycznych, podczas których seniorzy wykonywali kapliczki. Instruktorem zajęć w DD „Senior+” jest Dorota Bukowska, która przybliżyła seniorom postaci św. Huberta – patrona myśliwych i św. Floriana – patrona strażaków. Wybrane kapliczki, przygotowane własnoręcznie przez seniorów, będzie można podziwiać na przyszłorocznej wystawie prac uczestników Dziennego Domu „Senior+”.

 

Wystawa jest własnością Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i pragniemy wyrazić ogromne podziękowania Pani Dyrektor Marii Witek za udostępnienie i możliwość ekspozycji w formie stacjonarnej i zdalnej po zamknięciu wystawy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek