Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Początek i koniec samotności w DKK

W dn. 14. lipca 2021 r., podczas spotkania dyskusyjnego klubu książki „u Janinki”, omawiałyśmy powieść Benedicta Wellsa pt. „Koniec samotności”. Starałyśmy się określić temat główny utworu, tematy poboczne, omówiłyśmy kreacje bohaterów, czas i miejsce akcji, a także mocne i słabe strony utworu.

 

 

Benedict Wells w dość subtelny sposób wprowadza nas w piękną opowieść o samotności Julesa. Dawniej Jules był otwartym i serdecznym chłopcem, który w wyniku  splotu nieszczęśliwych wypadków zmienia się, stając się zamknięty w sobie, wyobcowany. Odtrącony przez rodzeństwo, skrzywdzony przez bieg wydarzeń, kształtuje swój charakter w sierocińcu. Jako  dorosły człowiek, obarczony krzywdami przeszłości, doświadcza zarazem szczęśliwego i najbardziej bolesnego rozdziału życia.

 

Czym jest samotność i kiedy się zaczyna? Czy wtedy, gdy nam doskwiera i czy zdajemy sobie z niej sprawę, gdy nam nie dokucza? Samotność to początek czy koniec? „Na niektóre pytania po prostu nie ma odpowiedzi, tak już jest. My, ludzie, jesteśmy tu zdani wyłącznie na siebie. Cóż to byłby za świat, w którym wysłuchana zostałaby każda modlitwa (…). Bóg chce, abyśmy nauczyli się troszczyć sami o siebie. Nie daje nam ryby i nie wysłuchuje wszystkich modlitw, ale słucha nas i obserwuje, jak sobie tu, na dole, radzimy z chorobą, niesprawiedliwością, śmiercią i cierpieniem[1]”.

 

Powieść Wellsa porusza wszelkie struny, szarpie emocjami, uderza zwrotami akcji i, pomimo iż dynamiczna nie jest, zaskakuje  przebiegiem wydarzeń. Zdecydowanym atutem jest jej realizm, mądrość nie tylko w przekazie trudnych partii utworu, ale także w akceptacji tego, co nas spotyka. Szczerze polecamy tym, którzy lubią trudne utwory!



[1] Wells, B.: Koniec samotności. Warszawa, [2017], str. 327-328.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek