Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Pocieszki mają pocieszać

W dn. 16 czerwca 2020 r., czyli po ponad dwumiesięcznym okresie wymuszonej izolacji, w gronie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki, ale z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa, spotkałyśmy się, by ponownie podyskutować o literaturze. Tym razem omawiałyśmy „Pocieszki” Katarzyny Grocholi, zawierające kolekcję 52 krótkich historyjek z pogranicza  felietonu i literatury pięknej. Zdania o utworze były różne, od zachwytów do rozczarowania. Można domniemywać czy było to przyczyną zgoła innych oczekiwań, czy znużeniem konstrukcją książki lub liczebnością krótkich, niepowiązanych ze sobą zdarzeń.

 

Niezależnie jednak od naszej indywidualnej oceny, czytając doświadczałyśmy życia bohaterów książki. Ludzi młodych i ludzi  doświadczonych, starych i schorowanych, kobiet i mężczyzn, matek i ojców, w końcu małżonków lub po prostu kochanków. Przeżywałyśmy ich miłości, rozczarowania, dramaty i  sposoby wychodzenia na „prostą”. Przeżywałyśmy, bowiem takie było też założenie autorki - nakłonić odbiorcę do refleksji, do zastanowienia się, by osiągnąć cel ukryty między stronicami książki, że dobro oddaje dobro, smutek rodzi smutek i odwrotnie. I, że w każdej historii, nawet najsmutniejszej, można znaleźć mały „happy end”.

 

Atutem tych wszystkich opowiastek jest fakt, iż są to historie autentyczne, „z życia wzięte”, inspirowane prawdziwymi relacjami. A obok zdarzeń prawdziwych i nauk z nich płynących przejść obojętnie się po prostu nie da.

 

Podkreśliłyśmy też znaczenie sprawnego warsztatu pisarskiego autorki. Grochola z charakterystyczną dla siebie łatwością, ale także ciętą ripostą i dosadną pointą wciągnęła nas w swój świat. Świat, który jest tak podobny do naszego mimo, że książka tak inna od pozostałych jej utworów.

 

Nadmienić warto, że było to spotkanie jubileuszowe i w gronie klubowiczek celebrowałyśmy ważną dla nas pierwszą rocznicę. Były zimne ognie i życzenia, radość płynąca ze wspólnych spotkań i drobne upominki.

 

Na koniec spotkania ustaliłyśmy lekturę i termin kolejnego spotkania.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek