Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Plama i kreska czyli wystawa ''Akomodacja''

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

 

„Akomodacja” Bernadety Sudnikowicz powstała poprzez przemyślane i koncepcyjne tworzenie plam z kawy o różnym nasyceniu na arkuszach papieru. Kontrastujące do plam kawy są białe plamy tła i czarne kreski tuszu, nadające ostateczny sznyt dziełu, podkreślające jego wyrazistość i charakter. Antyteza pomiędzy kolorem lub jego brakiem, kreską i plamą, zamiarem, a przypadkowością, regularnością i nieregularnością pozwalają odtworzyć naturę w dziele artystycznym (choć w naszym subiektywnym odczuciu krok dalej - ziemię). Bernadeta Sudnikowicz ukazuje odbiorcom naturę znalazłszy dlań właściwą formę, rys, kształt i decydujący atrybut kolorystyczny.

 

Wystawa „Akomodacja” ma charakter monotypii, jednak artystka tworzy stosując różnorodne techniki, m.in.: akwarelę, akryl, techniki własne. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów oraz w Koszedarskim Centrum Kultury na Litwie i Muzeum Beskid w Czechach.

 

Bernadeta Sudnikowicz ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, laureatką i finalistką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz przeglądów sztuki.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek