Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Owoce i warzywa

O rodzajach owoców i warzyw oraz o tym, dlaczego warto je spożywać, rozmawialiśmy z dziećmi w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim w dniu 26. kwietnia 2017 r. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć było opowiadanie Grażyny Wasilewicz pt. „Owoce”. W opowiadaniu autorka wyszczególniła: truskawki, melony, śliwki, rabarbar, maliny, figi, winogrona i grejpfruty. Każdemu z owoców także przyporządkowała imię żeńskie lub męskie,  by w ten sposób utworzyć związki skojarzeniowe. Na bazie związków skojarzeniowych zajęcia dla dzieci przeprowadziła bibliotekarka, Patrycja Maciąg.

 

 

Wspomniane związki skojarzeniowe rozwijają u dzieci w wieku szkolnym spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i zapamiętywania treści ze zrozumieniem. Ponadto pobudzają wyobraźnię, a przyjazna i zrozumiała dla dziecka treść, przesycona dodatkowo humorystycznymi zwrotami, stanowi podstawę działań służących realizacji wielorakich celów edukacyjnych. Zanim rozpoczęliśmy rozmowę z dziećmi o owocach i warzywach, bibliotekarka przeprowadziła analizę treści odczytanego dzieciom opowiadania. Analiza miała na celu wyłonienie bohaterów opowiadania oraz sporządzenie ich konkretnego opisu słownego, który potwierdziłby trafność zrozumiałego przekazu. Kolejnym etapem zajęć była aktywizacja uczestników spotkania. Usiadłszy w okręgu bibliotekarka zaprosiła dzieci do udziału w quizie. Zabawa polegała na zadawaniu przez bibliotekarkę krótkich i zwięzłych pytań o owocach i warzywach, po których winna paść szybka odpowiedź. Na zakończenie spotkania prowadząca zajęcia podjęła dyskusję o powodach konieczności spożywania owoców i warzyw.

 

W zajęciach wykorzystano następujące metody pracy z dzieckiem: pokazową (ilustracje w tekście), słowną (dialog, quiz), twórczą (analiza tekstu, wykonywanie konkretnych zadań służących rozwijaniu procesów pamięciowych, inteligencji społecznej, współdziałania w grupie), weryfikującą (pochwała lub zachęcenie do poprawy).

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek