Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Oswajanie nieznanego – zajęcia biblioteczne

W słoneczne przedpołudnie, dn. 15 maja 2017 r., w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których dzieci poznały obsługę elektronicznego konta czytelnika.

 

Bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, zaprezentowała zgromadzonym dzieciom kartę czytelnika, którą każdy z nich może otrzymać jeśli odwiedzi Bibliotekę z rodzicem i wyrazi chęć pozostania naszym czytelnikiem. Zgodnie bowiem z Regulaminem Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim czytelnikiem może zostać każdy mieszkaniec Kalisza Pomorskiego, jednak za osoby poniżej trzynastego roku życia  odpowiedzialność przyjmują rodzice (Dz. U. 1964 Nr 16, poz. 93, art. 12).

 

Wspomniana karta biblioteczna ma wielkość 54 / 85 mm. Przedstawia leżącą w chmurach dziewczynę, która pochłonięta jest czytaniem książki. W dole karty – wzorowana na miedziorycie Meriana – panorama Kalisza Pomorskiego. Projekt graficzny karty przygotował Hubert Zwińczak, wieloletni przyjaciel Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Przybyłe na spotkanie dzieci miały okazję dowiedzieć się, że każda karta ma jeden, indywidualny i niepowtarzalny numer. Numer ten oraz PESEL każdego czytelnika to tajemne klucze otwierające elektroniczny system. Te tajemne klucze są niczym ściśle strzeżona formuła, która pozwala zachowywać pewne informacje w tajemnicy przed postronnymi osobami.

 

Dzieci dowiedziały się, że elektroniczny system umożliwia bowiem weryfikację zapisanych treści, przypisanych zbiorów, a także nawigację po katalogu, prolongatę i zamawianie zbiorów. Bibliotekarka zaprezentowała także sposoby komunikacji z Biblioteką Publiczną. Były to ważne zajęcia, bowiem pozwalały oswoić to, czego zwykle boimy się, jeśli tego nie znamy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek