Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Oswajanie niepełnosprawności

W dn. 31 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miały miejsce warsztaty mające na celu oswajanie odmienności wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Owa odmienność odnosiła się do osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Warsztaty, w oparciu o autorski scenariusz, poprowadziła bibliotekarka, Małgorzata Dziadek.

 

Podczas pierwszej, poglądowej części warsztatów bibliotekarka zaprosiła dzieci do obejrzenia i omówienia kilku książek. Zadaniem dzieci było wyrażenie swej refleksji o „Czarnej książce kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii w odniesieniu do kolorowych, dziecięcych książeczek z tekstem. Zdaniem dzieci zdecydowanie chętniej  sięgają one po publikacje z ilustracjami. Tak jest w istocie, bowiem książka ilustrowana wyłącznie umożliwia uzyskanie u dziecka przestrzeni gotowej do wypełnienia przez jego wyobraźnię. Tymczasem książka ilustrowana z tekstem, odczytana samodzielnie, bądź przez nauczyciela/pedagoga/bibliotekarza, dostarcza dziecku bodźców odpowiednich do przekazu oraz uruchamia cały proces twórczy kreujący wyobraźnię, rozwijający pamięć, niosący wiedzę i wzorce dobrych zachowań. Tymczasem „Czarna książka kolorów” budzi opór i niechęć u dzieci.

W drugiej części warsztatów bibliotekarka starała się uzyskać odpowiedź czy opór i niechęć dzieci odczuwają także w stosunku do osób niepełnosprawnych. Wyjaśniła, że w naszym otoczeniu żyją osoby, które nie posiadają zmysłu wzroku, słuchu lub w wyniku wypadków losowych stracili możliwość samodzielnego poruszania się. Podczas zajęć bibliotekarka poprosiła dzieci o wyrażenie tego, co widzą wokół siebie, za pomocą czarnej plasteliny. Na czarnym brystolu, czarną plasteliną powstawały drzewa, które nigdy nie zielenieją; ptaki, które nie śpiewają; słońce, które nigdy się nie złoci; ale także usta, które milczą i oczy, które choć patrzą, to nie widzą. Dyskusja o rodzajach niepełnosprawności była także przyczynkiem do wyjaśnienia znaczenia słowa tolerancja i akceptacja. Podczas zajęć dzieci miały okazję przyjrzeć się książce napisanej alfabatem Braille’a.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek