Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Opowieści o Mauretanii

W dn. 13. listopada 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim mieliśmy okazję po raz kolejny wysłuchać opowieści z podróży, którą po afrykańskim, pustynnym kraju odbył nasz gość, Leszek Szczasny. Wprawdzie swą podróż po Mauretanii odbył już kilka lat temu, lecz przeżycia są nadal na tyle świeże, że wciąż docenia piękno naszego kraju i jakość naszego życia.

 

 

Leszek Szczasny pochodzi z Raciborza. Z wykształcenia jest filozofem, z zamiłowania globtroterem. Dotychczas odwiedził 40 krajów, lecz sam zauważa, że warto teraz w swych zamierzeniach skupić się na Polsce, poznać smak jej wszystkich regionów, docenić uroki najmniejszych rodzimych zakątków i poznać wspaniałych ludzi.

 

Leszek Szczasny swą podróż po Mauretanii rozpoczął w Nouadhibou, odwiedził Zouerate, Choum, Atar, Noukhott jako największe, a zarazem najbardziej rozwinięte urbanistycznie aglomeracje, a zakończył w miejscowości Rosso, przy granicy z Senegalem. Oznacza to, że poznawanie tego nieprzyjaznego klimatycznie kraju prowadził wedle opracowanego wcześniej scenariusza. Podczas prezentacji opowiadał o uciążliwych muchach, o terrorze i działaniach wojennych, o trudach życia na pustyni, ale także o uciążliwościach, które stworzyła pora deszczowa. Przybliżył nam tradycyjne odzienie Maurów, ale także ich zabytki kultury i sztuki. Szczególnie młodego widza poruszyły opasłe księgi w Bibliotece Narodowej w Noukhott i sposób odprawiania modlitwy w meczecie w Chinquetti. Na zakończenie prezentacji pytań było wiele. Nasz podróżnik na każde z nich wnikliwie odpowiadał zyskując coraz większą sympatię młodego słuchacza. 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek