Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Opowieść o Grenlandii – spotkanie z podróżnikiem Norbertem Pokorskim

W dn. 2.02.2019 r. w kawiarni "Stanica Wodna" w Kaliszu Pomorskim z inicjatywy Jerzego Wacławskiego (Ustka) i Ireneusza Wiśniewskiego (Kalisz Pomorski) zorganizowane zostało spotkanie z Panem Norbertem Pokorskim.

 

Gość nasz z wykształcenia jest biologiem, z zawodu kierowcą samochodu ciężarowego TIR, a z zamiłowania podróżnikiem, eksploratorem najbardziej naturalnych terenów Arktyki, Grenlandii, Syberii i in. Jest także zdobywcą Kolosa 2017 w kategorii Podróże - za eksplorację trudno dostępnych terenów Grenlandii. Podczas swych eskapad Norbert Pokorski starał się żyć jak rdzenni autochtoni, polarni Eskimosi, nosić ubrania ze skór zwierzęcych,  zjadać surowe lub suszone mięso,  polować na morsy, foki i wieloryby oraz jeździć psimi zaprzęgami.

 

Opowiadał o zubożeniu kultury polarnych Eskimosów wskutek wpływów cywilizacji zachodniej. Wyrażał swe obawy, iż kolejne pokolenie tę kulturę będzie mogło już tylko zobaczyć w muzeach/skansenach, gdyż powoli wymiera, odchodząc w zapomnienie. Rdzenni Eskimosi nie chcą podejmować ryzyka życia,  jak ich przodkowie, bowiem wymaga ona znacznie więcej wysiłku, niż poddanie się wpływom cywilizacji i korzystania z dobrodziejstw opieki, którą świadczy państwo. Gość nasz ponadto wiódł narrację o narzędziach,  które stosują Eskimosi, o sposobach ich wyrabiania, ale także o sposobach ich użytkowania. Opowiadał o smakach i zapachach, którymi charakteryzują się grenlandzkie posiłki. O rywalizacji między psami, które służą człowiekowi oraz o wspólnocie i relacjach między mieszkańcami. Spotkanie było bardzo interesujące.  Przybyli widzowie zadawali wiele pytań,  dzięki czemu nasz podróżnik mógł wyjaśnić niezrozumiałe kwestie.

 

Spotkanie trwało prawie 3 godziny, jednak nikt nie czuł upływu czasu. Wszyscy słuchali w skupieniu i podziwiali wyświetlane fotografie pokazujące krajobrazy Grenlandii o różnych porach roku, codzienne życie mieszańców, na których trafił podczas jednej z podróży i do których z pasją wraca od wielu lat by jeszcze bardziej poznać ten zimny i piękny zakątek świata.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek