Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Okiem Europejczyka na kraje arabskie

 

dn. 10 czerwca 2015 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z Tanyą Valko.

 

 

Kultura, tradycja i życie codzienne muzułmanek nas, Europejczyków, zaskakuje i przeraża. Jest dla nas niezrozumiałe i z dystansem, czasem podpartym dużym lękiem, traktujemy wszystkie zasłyszane i przeczytane historie. Wszak to nie tylko Tanya Valko opisuje życiowe historie muzułmanek, jednak niemal każda z tych opowieści ma jakiś wspólny mianownik – dramat i niezrozumiałe okrucieństwo. Bo jak zrozumieć celowe pozbawienie matki kontaktów z córką, nieszanowanie małżonek, zazdrość, agresję. Jednak kultura wszystkich krajów arabskich jest bogata i piękna. Arabowie mogą być serdeczni, mili, szanujący cudzoziemców i gościnni. Nie każdy Arab jest ortodoksyjny – podkreślała na spotkaniu Tanya Valko. - Różnice kulturowe są znaczne i należy być ich świadomym.

 

Tanya Valko podczas spotkania promowała swoją najnowszą powieść pt. „Miłość na Bali”. To druga, po „Okruchach raju", część „Azjatyckiej sagi", której akcja toczy się w Indonezji. Autorka podparła ją własnym doświadczeniem i obserwacjami, bowiem w samej Indonezji spędziła ponad pięć lat życia.

 

 

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek